Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
olmak, rwanda

Ve Rwanda Olmak !...

Eski 08-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ve Rwanda Olmak !...

RUANDA OLMAK NİSAN 1994 TE 100 GÜN İÇERİSİNDE KATLEDİLEN 1000000 KİŞİNİN YANINDA OLMAKTIR

RUANDA OLMAK KARDEŞİN KARDEŞİNİ ÖLDÜRMESİNİ GÖRMEKTİR

RUANDA OLMAK SADECE RUANDA OLMAKTIR

KAPALI GÖZLERLE HAYATA BAKAN DÜNYADA BİR KEZ DAHA GÖZLERİ KAPAMAKTIR

SOYKIRIM, bir milletin, etnik, dini bir grubun veya bir ırkın tamamını veya bir bölümünü yok etmek amaçlı yapılan aşağıdaki davranışlardır:

(a) Grup üyelerini öldürmek;

(b) Grup üyelerine ciddi fiziki veya zihinsel zarar vermek;

(c) Grup üyelerinin yaşam şartlarına, grubu fiziksel olarak yok etme amaçlı zarar vermek;

(d) Gruptaki doğumları kasıtlı olarak engellemek

(e) Grubun çocuklarını zorla başka bir gruba transfer etmek

Dün gece tek basıma "kara nisan" adında bir film seyrettimbiliyordum o dönemde hiç kimsenin bu olayların farkında olmadığınışimdi bir başka kıtada yasanan ve bize gösterilmeyen bir soykırım gibi

2004 yılında, yani soykırımın 10 yılında, bütün dünyanın konuyu gündeme taşıdığı ve tartıştığıgünlerin yanısıra,1994′te duyurmadıkları, sırtlarını döndükleri bu olayın insanlara duyurulmasını düşündümBiz Türkiye’de 2004 yılında böyle bir konudan bahsedildiğini pek hatırlayamadık Türkiye medyasının git gide nasıl Amerikan medyasına benzediğini sürekli söylüyorum Bu bence onun en güzel örneklerinden biri Sizlere Ruanda’da 1994 yılında neler olduğunu anlattığım zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız Çünkü bu, Dünya üzerinde gerçekleşmiş, en az Nazi’lerin Yahudi’lere yaptıkları kadar korkunç bir olay en az onun kadar konuşulması gereken, şimdilerde Sudan’da, Kongo’da, kim bilir bize duyurulmayan nerelerde hala gerçekleşen, “hiçbir şey yapamayacağımızı” düşünsek de, en azından bilmekle yükümlü olduğumuz bir olay

Ruanda’da 94 yılında sadece 100 gün içinde 1 milyon kişi öldü (günde 10 bin kişi ediyor) Bu insanlar atom bombası ile “topyekün imha” edilmediler Taramalı tüfek ya da beyaz fosfor yüzünden ölmedilerBu insanlar, kendi vatadandaşları tarafından (fransandan,danimarkadan,çeklerden,çinlilerden gö nderilen) “pala”larla, kolları bacakları kesilerek öldürüldüler

Duya duya hissizleştiğimiz bir lafır ama, bildiğiniz “kardeşi kardeşe kırdırmak” olmuş Ruanda’da olan 15 yüzyıldan beri Ruanda’da Hutu, Tutsi ve Twa adı verilen üç farklı grup insan barış içinde, birbirlerini öldürmeden yaşamakta imişler Krallıkla yönetilen ülke, 19 yüzyılda Alman sömürgesi olmuş Almanlar ülkenin yönetim işlerine pek karışmamışlar Fakat Almanya 1 Dünya Savaşı’nda yenilgiye uğrayınca, sömürgeyi Belçika devralmış Ya, biz yıllarca Belçika hakkında bir kötü laf işitmedikti, cahillik tabi, ben hep sandım bu kendi halinde bir ülke (Velakin, “kendi halinde bir ülke” diye bir mefhum yok esasen, sadece insanın -benim- cahil, medyanın yalancı, tarih derslerinin eksik olması var)

Belçika, o dönemde halkın %9-10′unu oluşturan, biraz daha açık deri rengine, biraz daha uzun yüz hatlarına vs sahip olan Tutsi’leri “üst sınıf” olarak belirleyip, yönetim işlerine onları getirmeye başlamış Hutu’lar ise, alt sınıfın insanları olmuşlar, ve Belçika’nın Tutsi’ler aracılığıyla uyguladığı yüksek vergilere, kötü çalışma şartlarına zorlanmışlar Hutu’lar elbette Tutsi’lerden nefret etmeye başlamışlar Kimi kaynaklar, Belçikalı’ların bu sözde etnik ayrımı yaparken, “10 inekten fazlasına sahip olan Tutsi, azına sahip olan Hutu’dur” gibi kriterleri kullandığını belirtiyor

Her neyse, 2 Dünya Savaşı’ndan sonra Ruanda, Birleşmiş Milletler’in vesayet altındaki bölgelerinden biri haline gelmiş Belçika hala idari makam olarak ülkede bulunuyormuş Nüfusun çoğunluğunu oluşturan Hutu’lar zamanla güç kazanmışlar, ve 1962′de Ruanda’nın bağımsız olması ile yönetime geçmişler Bu süreçte sosyal huzursuzluk devam ediyor, Ruanda halkının bir kısmı sürekli komşu ülkelere sığınıyormuş 1990 yılında Uganda’da konuşlanmış olan ve genelini Tutsi’lerin oluşturduğu Rwandan Patriotic Front (RPF), Ruanda’ya girmiş Aynı zamanda Ruanda’nın üst düzey devlet yöneticileri de gizlice Hutu’lardan oluşan silahlı bir çetenin eğitilmesini sağlamaktaymışlar 90-94 yılları arasında edinilen silahların Fransa, Belçika ve İngiltere’den sağlandığına ilişkin şurada bazı bilgiler varama bunu iddia eden tek kaynak Wikipedia değil

6 Nisan 1994′te cumhurbaşkanı Habyarimana’yı taşıyan uçak düşürülmüş (bundan RPF’nin sorumlu olduğu iddia edilmiş) Bunun üzerine, zaten sallantıda olan Ruanda barışı (?) çökmüş Nisan’dan Temmuz ortasına kadar, 100 gün içinde 1 milyon Tutsi ve onlara sempati duydukları düşünülen Hutu öldürülmüş Soykırımın ilk hedefleri arasında Başbakan Agathe Uwilingiyimana ve Birleşmiş Milletler’in onu korumakta olan 10 Belçikalı askeri bulunuyormuş Bu askerler, söylenene göre, silahlarını Ruanda askeri güçlerine teslim ettikten sonra öldürülmüşler Askerlerin ölüm haberi üzerine korkan Belçika hükümeti, askerlerini Ruanda’dan çekmiş Bunu diğer ülkeler de izlemiş, ve Ruanda’daki BM gücü 270 askerden ibaret kalmış!!!

Aynı zamanda ülkede bulunan beyazlar, kedileri köpekleri de dahil olmak üzere, olayların patlak verdiği ilk günlerde hızla ülkeden kaçırılmışlar

Yani, bütün dünya, göz göre göre Ruanda’yı kendi haline bırakmış, soykırıma sırtını dönmüş Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, gençler, herkes… palalarla, binlerce yıl barış içinde birlikte yaşadıkları kardeşleri tarafından öldürülmüşler

Bu olaydan daha bir sene önce (1993) dönemin ABD başkanı Bill Clinton Yahudi Soykırımı Müzesi’ni açarken, dünya üzerinde bir daha böyle bir soykırıma izin vermeyeceklerini söylüyormuş Kendisine 1995′te Ruanda halkından özür dilerken rastlanmış

10 yıl sonra, 94′te BM Barış Gücü operasyonları sorumlusu Kofi Annan o zamanki pasifliği yüzünden pişman olduğunu dile getirmiş (Kofi Annan’ın, yüzbinlerce insanın ölümünün ağırlığı sırtında, hala nasıl yaşayabildiğine inanamıyorum)

Bu arada, kaçımızın olan bitenden haberi vardı? Çoğumuz bu tip olaylar karşısında “elimizden ne gelir”in arkasına sığınarak insanların başına neler geldiğini, kimlerin (hangi ülkelerin) bu işlerde parmağı olduğunu, kimin “dur” demeden sırt döndüğünü, silahları kimin sattığını öğrenmeye “üşeniyoruz” Bu yazdıklarımı okumaya başlayan kaç kişinin, yarısında “üzülüp, sıkılıp” bıraktığını ve televizyonda popstar/dizi izlemeye başladığını merak ediyorum meselasonra Polat Alemdar larımızda var bizim Ya da kendi küçük ve anlamsız dertlerimize gömülmeyi bunları öğrenmeye tercih edişimiz beni tarifsiz üzüyor (Ben de yapıyorum bunu) Sanki çok matah hayatlar yaşıyoruz, sanki çok özeliz hepimiz Yapmakta olduğumuz son derece faydalı işleri bir kenara atıp, Ruanda’da insanlar neden ölmüş, Irak’ta olanların aslı neymiş, İsrail Lübnan’a neden saldırmış, Türkiye’nin sosyal sorunları nelermiş, Güneydoğu’da insanlar nasıl yaşarmış, öğretmenleri var mıymış?o öğretmenler o dili biliyormuymusdoktorlar hastanın neresinin ağrıdığını hangi dille anlıyorlarmısTemiz su, elektrik var mıymış vesaireye vakit ayırsak, bunları öğrenmeye çalışsak, çok önemli işlerden geri kalacağız Aman ha! bu söylediklerimi dile getirirsenin en yakın zamanda terörist damgasını yer ve bulunduğunuz ortamlardan dışlanırsınız

Bunları bilmekle yükümlüyüz bence Öğrendiğimiz zaman, belki gidip oralarda olanlara son veremiyor olsak da, o “leziz ve pek anlamlı” hayatlarımızla ne yapacağımıza dair aklımızda bir ışık yanıyor çünkü

Evet ruanda olmak dedik değilmi

Ruada soykırımı sonunda 213 kişi tutuklandı ve bunlardan 20 si cezaevine gönderildi

Özgürlük dedik değilmi

Basın özgürlüğü dedik

Ruanda da basın özgürlüğünden dolayı radyo yayınları hiç bir zman kesilmediTutsilere hamamböceği muamelesi yapan radyo dj leri hiç bir zaman ceza almadı

Radyo dj i " bir hamam böceği sadece hamamböceğinden çıkar" diyordu çünkü bu bir suç muydu !

Onları hamamböceği gibi ezecegiz naralarıyla 100 gün boyunca radyodan güç toplayan hutsi milliyetçileri günde 10000 tutsi yi öldürdü

Tutsi kadınla evli olan hutsiler bu milliyetçilikten paylarını aldılarkatledildiler

Sadece katliam değil üzücü olan, daha önce yaşanan büyük boyutlardaki can ve mal kaybından ders almamış olmak daha acı verici Bir milyon insan kabile savaşında değil, önceden hazırlanan ve iyi planlanmış bir komplo sonucu topluca katledildi

Ruanda olmak sadece ruandalı olmaktıraynı dili konuşmak ve aynı dili konuşanlar tarafından yok edilmektir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com