Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akımları, dönemi, fikir, meşrutiyet

İ. Ve İi. Meşrutiyet Dönemi Fikir Akımları ...

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İ. Ve İi. Meşrutiyet Dönemi Fikir Akımları ...

I ve II Meşrutiyet Dönemi Fikir Akımları:

* Osmanlıcılık:
Tanzimat döneminin sonlarına doğru bazı Osmanlı Aydınları GENÇ OSMANLILAR adıyla bir cemiyet kurdular Bunların amacı Fransız İhtilali sonucu yayılan "Milliyetçilik" akımının Osmanlı Devleti üzerinde etkisini kırmaktı Bunun için dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin herkesin eşit haklara sahip olmasını savunuyorlardı Bu milletlere yönetimde temsil hakkı verilirse Osmanlı Devletinden ayrılmayacaklarını düşünüyorlardı

* İslamcılık (Panislamizm):
Genç Osmanlıların (jön Türkler) Osmanlıcılık fikrine karşı II Abdülhamit bu düşünceyi savunmuştur Padişahın bunda iki amacı vardı:
a)Dar anlamda: İmparatorluğu korumak ve devam ettirmek
b)Geniş anlamda: Hilafet çatısı altında dünya islam birliğini sağlamaktı Bu düsünceyi savunanlara göre din ile millet birdir Hangi milletten olursa olsun müslümanların halifenin etrafında birleşmesi gerekir

NOT: İslamcılık düsüncesi de Osmanlıcılık gibi Milliyetçilik akımı karşısında etkili olamamıştır Bunun en açık kanıtı da IDünya savaşında Halifenin Cihad çağrısına müslüman Arapların uymamasıdır

* Türkçülük:
İslamcılık ve Osmanlıcılık düsüncelerinin geçerli olduğu dönemlerde pek yaygınlasamadı Özellikle II Mesrutiyet döneminde güç kazandı Türkçülük düsüncesinin öncülerine göre devlet ancak dili, soyu ve ülküsü bir olan topluma dayanılarak sürdürülebilirdi Türkçülük akımı ZiYA GÖKALP'in katkılarıyla ilmi bir içerik kazanmıştır

* BAatıcılık:
İlk olarak askeri alanda baslayan batılılaşma hareketi, daha sonra devlet ve toplum hayatında da etkisini gösterdi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com