Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cristales, cueva, dev, kristaller, los, mağrası

Dev Kristaller Mağrası, Cueva De Los Cristales / Dev Kristaller Mağrası, Cueva De Los

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dev Kristaller Mağrası, Cueva De Los Cristales / Dev Kristaller Mağrası, Cueva De Los

Dev Kristaller Mağrası

Meksika'da, Chihuahuan Çölü'ndeki Naica Dağı'nın 300 metre altındaki bu olağanüstü mağara 2000 yılında iki madenci tarafından keşfedildi Meksika'nın Kristaller Mağarası (Cueva de los Cristales) dünyanın bilinen en büyük doğal kristallerinden bazılarını barındırıyor Bunlar uzunluğu 11 metreye varan yarısaydam kalsiyum sülfat çubukları
Bin yıl boyunca kristaller mağaranın son derece ender bulunur ölçüde stabil olan doğal koşulları içerisinde gelişmeyi sürdürdüler Isı sabit bir şekilde 58 derece santigrad civarında kaldı ve mağara, kristalleri gelişim yönünde sevkeden zengin mineralli suyla doluydu
Bu doğa harikası maden araştırmaları sırasında mağaranın içerisindeki suyun boşaltılmasıyla ortaya çıktı
26 milyon yıl önce başlayan volkanik faaliyet Naica Dağı'nı ortaya çıkardı ve onu yüksek ısılı susuz, doğal kalsiyum sülfatla doldurdu Dağın altındaki mağma soğuyup ısı düşünce bu kalsiyum sülfat çözülmeye başladı ve yavaşça suları sülfat ve kalsiyum molekülleriyle zenginleştirdi Ve bunlar milyonlarca yıl içerisinde devasa kalsiyum sülfat kristallerini oluşturdu
Acaba maden kapatılıp, kristallerin gelecek kuşaklarca da görülebilmesi mi sağlanmalı, yoksa mağaradaki suyu boşaltmaya son verip kristallerin yeniden büyümeye devam etmesine izin mi verilmeli? Bugünlerde bu konu tartışılıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com