Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ana, baba, becerisi, dinleme, eğitimi, etkin, hakkında

Ana Baba Eğitimi - Etkin Dinleme Becerisi - Etkin Dinleme Becerisi Hakkında...

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ana Baba Eğitimi - Etkin Dinleme Becerisi - Etkin Dinleme Becerisi Hakkında...

Etkin Dinleme Becerisi

* Çocuğun sorunu olduğu zaman ana-babanın etkin dinlemesi için en uygun zamandır Ama sorun ana-babadayken uygun değildir
* Etkin dinleme,sorunu olan bir kişinin kendi çözümünü bulamazsa yardımcı ,olarak güçlü bir yöntem olur Oysa ana-babaların çoğu çocuklarının sorunlarını üstlenmeye yatkındırlar bu ise çocukla aralarındaki ilişkinin kötüleşmesine neden olur ve çocuklarına etkili danışmanlık yapma şansını kaçırır

Güzel Bir Etkin Dinleme Örneği
Çocuk: Tom bugün benimle oynamıyor Benim dediklerimi yapmak istemiyor
Anne: Tom'a kızgınsın (Etkin Dinleme)
Çocuk: Evet Bir daha onunla oynamayacağım Arkadaşım olmasını istemiyorum
Anne: Ona öyle kızgınsın ki onu bir daha görmek bile istemiyorsun
Çocuk: Doğru Ama o arkadaşım olmazsa oynayacak başka kimse kalmaz
Anne: Arkadaşsız kalmak hoşuna gitmiyor
Çocuk: Evet Galiba onunla iyi geçinmeliyim Ama ona kızmamda zor olacak
Anne: Tom'la daha iyi geçinmek istiyorsun Ama ona kızmamak sana zor gelecek
Çocuk: Eskiden ona kızmazdım, çünkü ne istersem onu yapardı Artık onu yönetmeme izin vermiyor
Anne: Tom u etkilemek artık kolay değil
Çocuk: Öyle Artık büyüdü Ama şimdi daha çok eğleniyoruz
Anne: Onu bu haliyle daha çok beğeniyorsun
Çocuk: Evet Ama onu yönetmekten vazgeçmek biraz bana zor geliyor Öyle de alışmıştım ki Arada bir onun istediğini yaparsak belki daha az dövüşürüz İşe yarar mı dersin
Anne: Ara sıra boyun eğersen ilişkinize yardımcı olabileceğini düşünüyorum
Çocuk: Evet deneyeceğim

*Etkin dinlemede konuşmanın yarım yamalak kalmasında mahsur yok Çocuk kendi çözümünü daha sonradan bulabilir
*Çocuğun duygularının anlaşılması en çok gereksinim duyduğu şeydir
*Bazı ana-babalar niyetleri kötü olarak etkin dinlemeye başladıkları için başarılı olamazlar Etkin dinlemeyi, çocuklarının kendileri gibi düşünmesi ve davranması yönünde etkilemek için kullanırlar
*Çocuk etkin dinlemek istemediğini söz veya yüz ifadeleriyle belirtebilir Israra gerek yoktur

ÇOCUKLARIN SİZİ DİNLEMELERİ İÇİN NASIL KONUŞMALISINIZ?
* Bastırıcı iletiler (yargılamak,eleştirmek,suçlamak ad takmak,alay etmek,utandırmak, yorumlamak tanı koymak, çözümlemek, öğretmek, nasıl yapılacağını söylemek) bireyin yaşamı boyunca engellenmesinin tohumlarını atar Su damlalarının mermeri delmesi gibi her gün kullanılan bu bastırıcı iletiler de yavaş yavaş duyumsanmadan çocuklar üzerinde yıkıcı etki bırakırlar
* Sen-İletileri ana-babanın duygularını iletmede yetersiz kalırlar(Yapma şunu, yaramazlık yapıyorsun, daha iyi öğrenmelisin, çünkü çocuk bunları ya ne yapması gerektiği(çözüm îletme) ya da kötü olduğu (suçlama ve değerlendirme) şeklinde çözümleyecektir
* Ben İletileri ise çocuğun ana-babanın kabul edemediği davranışını değiştirmesinde daha etkili olduğu gibi, çocuk ana baba ilişkisi de daha sağlıklıdır (Yorgun olduğum için canım oyun oynamak istemiyor Akşam yemeğini zamanında yetiştiremeyeceğimden endişeleniyorum Tertemiz mutfağımın kirlendiğini görünce üzülüyorum)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com