Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinema, Müzik & Online Videolar > Radyo, Sinema ve Tiyatro

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
askerdik, filminin, konusu, zamanlar

İr Zamanlar Askerdik Filminin Konusu

Eski 08-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İr Zamanlar Askerdik Filminin Konusu

* ir Zamanlar Askerdik Filminin Konusu

"ir Zamanlar Askerdik" filmle aynı adı taşıyan est-seller kitaptan uyarlandı ve LZ X-Ray diye adlandırılan, Ia Drang Vadisinde geçen çarpışmayı anlatıyor Ülkemizde Roinson Crusoe yayınevi tarafından 1999 tarihinde yayınlanan orijinal kitaı ir Zamanlar Askerdik?Ve Gençtik, ikisi de savaşın tüm vahşetine tanık olmuş, orada savaşan ve ölen askerlerin hikayesini anlatmayı istemiş olan Alay Harold G Moore (emekli) ve savaş muhairi Joseph L Galloway tarafından yazılmıştır

"Vatandaşlarımızın pek çoğu izim yer aldığımız u savaştan nefret etti," diyor kitaın önsözünde Moore ve Galloway "En hisli insanlar en çok nefret edenlerdi Vietnamın nasıl olduğunu iz öğrendik, iz gördük, rol aldık, onu yaşadık, konuştuk ve kokladık Amerikada aşka kimse unu yapmadı Hollywood her seferinde onu yanlış yansıttı, ölmüş kardeşlerimizin kemiklerine politik ıçaklar sapladılar

Savaş ittiğinde ölenler kalkıp, üstlerindeki tozu silkeleyip evlerine dönmediler

Yaralılar üzerlerindeki kırmızı lekeleri yıkayıp, yaralanmamış ir şekilde hayatlarına devam etmediler

Yara almamış olanların ruhları, aynı temizlikte ve yarasız değildi artık

Hiçirimiz Vietnamdan, oraya gittiğimizdeki genç adam olarak dönmedik

u hikaye aynı zamanda hayatlarını aldığımız Kuzey Vietnam Halk Ordusunun 320nci, 33ncü ve 66ncı ölüklerine de adanmıştır

Onlar da cesurca savaştılar ve öldüler Saygıdeğer ir düşmandılar izler, cansız vücutlarının, ıraktığımız terkedilmiş yerden alınmış onurlu ir şekilde gömülmüş olduklarını umut ederek dua ediyoruz"

Ortaya çıkan hikaye Randall Wallaceı u hikayeyi filme çekmeyi isteyecek kadar etkiledi

PROJEYİ HAYATA GEÇİRMEK

"Kitaa 93 ya da ?94te rastladım ir uçak yolculuğuna hazırlanıyordum, ir kitapçıya gittim , ismi ve kapağı ile eni etkileyen ir kitap gördüm Kitaın isminde ana okumaya değer olduğunu söyleyen asil ir taraf vardı Kitaı uçuşa geçtiğimizde açtım ve uçaktan inerken u kitaın filme geçirilmesinde ve u projede mutlaka yer almakta kararlıydım Hemen ofisimi aradım ve kitaın film hakları kimdeyse onunla görüşmesini ve senaryo adaptasyonunu mutlaka enim yapmak istediğimi iletmesini istedim Ertesi gün kitaın film haklarının satılmadığını, üstelik yazarların una hiç yanaşmadığını öğrendik"

Wallace vazgeçmedi Moore ve Gallowaye ulaşmanın yolunu uldu ve hemen aradı

"Önce ir gazeteci olduğu için Joe Gallowayi aradım Onunla iraz konuştuktan sonra her ikisine de irer mektup yollayarak ?Sıradan ir Hollywoodlu olarak görünmek istemem Ama eni tanımıyorsunuz enim hiçir işimi görmediniz ve duymadınız Size yazdığım irkaç senaryoyu yollamak istiyorum Eğer okuduklarınızı eğenirseniz eni ararsınız ve filmi nasıl yapacağımıza dair konuşuruz,dedim Hemen ardından onlara "raveheart" ve ir senaryo daha yolladım, okudular ve eni aradılar: Tamam, konuşalım,dediler, " diye anlatıyor Wallace

Gerçek ir kahramanı oynamanın zorluğunu kaullenen Mel Gison, Wallaceın, yazarları filmin kitaa ve kitaın ruhuna sadık kalacağına dair ikna etmesinin pek de uzun sürmediğini hatırlıyor Aslında , onların da Wallaceın karakterinden dürüstlüğünden etkilendiklerini söylüyor "Randall sözünün eridir Sadece gidip Hal ve Joe ile konuştu ve onları ikna etti Sonuçta kandırılmayacaklarına ve istediklerini alacaklarına emindiler," diyor Gison

Galloway "Wallace aradığında ona tek ir soru sordum: Kahramanlara inanıyor musun?, ve o da ana ?u yaz "raveheart" diye ir film çıkacak, senaryosunu en yazdım, onu izler ve karar verirsiniz ama önce senaryosunu yollayayım size,dedi Okudum ve onun aradığımız kişi olduğunu gördüm,"diyor

"Kitaın haklarını kendi paramla satın aldım, arkamda ir stüdyo yoktu Onlara dedim ki ?Eğer u projeyi en finanse ediyorsam, ondan en sorumlu olmalıyım Ama sizlerin de ir risk almanız gerek ana oynamalısınız Eğer ortaya çıkanı eğenmezseniz gelip kimi vuracağınızı iliyorsunuz," diyor Wallace

"Wallace aynı zamanda "raveheart" ile " ir Zamanlar Askerdik"i karşılaştırınca, "Ortak ir felsefeleri var Eğer kaline sadık kalırsan , onu vücudundan çıkarsalar ile sen kalırsın u, enim anlatmak istediğim hikayenin özü," diyor

"Alay Moore Amerikanın savaşa girip girmeyeceğini kontrol edemezdi, ama askerlerini yönetmek onun işiydi ve unu nasıl yapacağı da ona kalmıştı Tüm dünyası ir futol sahası üyüklüğündeki çatışma alanına döndüğünde, sürekli yapmak zorunda olduğu seçimlerle karşı karşıya kaldı Yaptığı seçimler kendi hayatını, askerlerinin hayatını ve ailelerin hayatlarını etkileyecekti Dolayısı ile ence u sadece ir Vietnam hikayesi değil Aslına akarsanız u ir savaş hikayesi ile değil u sevgi, fedakarlık ve liderlik üzerine ir hikaye," diyor Wallace

"u insan ruhunun hikayesi Ve insanın yapailecekleri, pek çok durumda, aslında oldukça şaşırtıcı," diye toparlıyor Gison

"Kitaı gerçek yapan şey, ölümü koklayıp tadailiyorsunuz, dostların sevgisini hissediyorsunuz Her ailenin öyküsünden ayrı ir film yapmak isterdim ama elimde ir tane vardı ve u yüzden ir çerçeveye oturtmalıydım Her irinin hikayesini ayrı ayrı anlataileceğim pek çok kahramanı vardı u kitaın," diye ekliyor Wallace

Yönetmen :
Randall Wallace

Senaryo :
Joseph L Galloway, Harold G Moore

Oyuncular :
Mel Gison, Madeleine Stowe, Sam Elliott, Greg Kinnear, Chris KleinFilmin Türü :

Drama, Savaş

Orijinal Adı :
We Were Soldiers

Yapımcı Firma :
0

Yapım Yılı :
2002

Yapım Ülkesi :
AD

Orijinal Dili :
İngilizce

Filmin Süresi :
138 dakika

Resmi Sitesi :

wwwweweresoldierscomDağıtıcı Firma :
Medyavizyon

Kaynak: intersinemacom

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com