Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > İç Anadolu Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aydıncık, bilgi, boğazkaya, hakında, köyü, yozgat

Boğazkaya Köyü Hakında Bilgi Aydıncık Yozgat

Eski 08-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Boğazkaya Köyü Hakında Bilgi Aydıncık Yozgat

Aydıncık Boğazkaya Köyü - Boğazkaya Köyü Hakkında - Boğazkaya Köyü Tanıtımı - Boğazkaya Köyü Resimleri

Boğazkaya, Yozgat ilinin Aydıncık ilçesine bağlı bir köydür

Tarihi

köye yerleşim tarihi yaklaşık 1700 yılı geçmektedir,atalarımız buraya gelmeden önce buraların rum yerleşimi olduğu yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya cıkmıştır dedelerimizin güney hazar denizinin horasan bölgesinden gelmişlerdir, canbeg türkmen aşiretinden oldukları söylenmesine rağmen bu bilgi kesin değir, köyde yaşayanların dedelerinin buraya yerleşme tarihi en az 700 yılı geçmektedir,Bu köye 7 kardeş gelirşu anda köyde bulunanların soyları bu yedi kardeşe dayanmaktadırsonraları köyün icinden gecen yolda kağnısı kırılan öküzü ölen köye sapıp buraya yerleşmişlerdirbu gelen muhacirler kız alıp vermeleri dolayısıyla buraya kök saldılar

Bir rivayete göre köye yerleşimin tarihi 150 yılı geçmektedir,edelerimizin Erzurum,'dan geldikleri söylenmektedir Bu köye 2 tane kardeş gelir Birinin adı Mehmet öbürünün adıda OsmanSonra öbür kardeşide gelir Enson gelen kardeşi orada evlenir ikinçi tane çoçuklari olurAsker zamani gelir askere gider Bidahada dönmez herkeş öldügünü sanar ve 20 ve ya 30 yıl sonra döner köyün girişinde bir yaşli amcaya Mehmeti sorar yaşli amca onu tanır oğlum sen neredeydin diye sorar oda anlatır savaşta esir düştüm deye anlatır sonra elerinden kurtuldum gine sorar Mehmet nerde yaşli amca ona anlatmaya başlar mehmet senin hanımını 2 karisıdiye aldi mehmet dediki çoçuklar öksüz kalmasin beni babalari bilsin Orada amcaya yeminler içtiri beni görmedin duymadin ondan sonra hanımını ve çoçuklar görmek için eve doğru yola koyulur hanımıni görür ondan bir tas su ister ama hanımı onu tanımaz suyu içer ve yaşlı amcanin yanına gider ona birdaha yemin iç tiri ve izmere gidecegini anlatirYilar geçer amca ölmek üzereyken mehmetin hanımını çartir ve ona herşeyi anlatı ban dediki ben izmire gidiyoum onu aramaya çıkarlar ama malesef bulamazlarbir dahada heber alinamaz Aradan 150 yıl geçti daha haber alinamadı

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri yemeklerin başında haşil (düğürcük ) yayla çorbası katıklı çorba, kış dolması, kuzu sarması, yaprak sarması, kuyruk yağından yapılan bulgur plavı,meşurdur,testi kebabı,dünyaca meşur soğan kavurması

Coğrafya

Yozgat iline 92 km, Aydıncık ilçesine 6 km uzaklıktadır

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 80
2000 130
1997 150

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - OSMAN GÜRLER
2004 - SEYİT DOĞAN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır Köyün içme suyu şebekesivardır kanalizasyon şebekesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com