Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > İç Anadolu Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, hacıbektaş, hakkında, köyü, nevşehir, yenice

Yenice Köyü Hakkında Bilgi Hacıbektaş Nevşehir

Eski 08-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yenice Köyü Hakkında Bilgi Hacıbektaş Nevşehir

Hacıbektaş Yenice Köyü - Yenice Köyü Hakkında - Yenice Köyü Tanıtımı - Yenice Köyü Resimleri

İlçe: HACIBEKTAŞ

İl: NEVŞEHİR

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:2000-206

1997- 216

İle Uzaklığı: 40 km

İlçeye Uzaklığı: 8 km

Rakım: 1280 m

Tarihi

Eski adı Engel'dir Yaygın olarak hala Engel adı kullanılırGerçek adı Kadim Engeldir Engel adıya anılan Köyün halkı sonraları gelip yerleşmişler daha sonra Engel Kadim köyü ile birleşerek Engel- Yenice adını almıştırİlk kurulan köy Engel Kadim Köyüdür Hacıbektaş Veli tarafından Dokuz Hane olarak Horasandan getirilmiş ve Tekkenin ihtiyaçlarını karşılamakla görevlendirilmişler, Hacıbektaşî ziyarete gelenleri ağırlamışlardır Yıllar sonra Bolu, Geygel'den gelen Geygeloğulları geri dönmemiş, yerleşip kalarak Engel Kadim'le Muhtarlık olmuşlardır Daha sonra diğer Engel'le birleşmişlerdirGülşehir tarafına geçmek isteyenlere bir engel olan Hırka Dağı bu köyden başladığı için bu adı aldığı tahmin edilmektedir Köyün geçmişi hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir Ancak köy halkının Horasan'dan gelen Türk aşiretlerinden olduğu köyün yaşlıları tarafından rivayet edilmektedir 1840 tarihli temettuat defterinde aynı tarihte Engel Köyü'nde 8 hanenin mevcut olduğu ve yaklaşık olarak 40 kişilik bir nüfusun bulunduğu kayıtlıdır Ayrıca yine aynı temettuat defterinde Engel Köyü'nde 1 Ali, 2 Osman, 1 Musa, 1 Mustafa, 1 Veli, 2 adet te diğer diye hane reislerinin isimleri zikredilmiştir

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik vardır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com