Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, boyabat, hakkında, köyü, paşalıoğlu, sinop

Paşalıoğlu Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Paşalıoğlu Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop

Sinop Köyleri - Paşalıoğlu Köyü Boyabat- Paşalıoğlu Köyü Hakkında - Paşalıoğlu Köyü Resimleri

Sinop
Bilgiler
Nüfus 327 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 57200
Alan Kodu 0368
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Sinop
İlçe Boyabat

Paşalıoğlu, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür

Sinobun cok eski köylerinden olan Paşalıoğlu köyü ulaşım sorununu 1970 1980 yılları arasında köy muhtarlığı yapan rahmetli MUSTAFA IŞIK, tır bir dağ köyü olarak ulaşımdaki bu sıkıntısını bu zamanda cözmüştür

Tarihi

Esasen gündüzlü olarak adlandırılan bölgedeki 3 köyden biridirdiğerler yeşilçam ve günpınar köyleridirAnkara yörükleri tarafından kurulduğu ve ismini köyde bulunmuş bir kaçak paşadan aldığı düşünülmektedir
Kültür

geleneksel yörük kültürü eskiden bu köydede yaşanırdı ancak son yıllarda bu yaşam yok olmuşturson yıllarda sadece bayramlarda insanlar bir araya gelip bu kültürü yaşatmaktadırlar Umaç, tarhana,kül çöreği meşhurdur bunun yanında yöresel olarak keşkek hamur karıştırması doğal ürünlerle yapılırdoğal yabani meyveler acuk,ahlat,çördük türköyün evleri tamamen ahşaptırgiriş katları ahır olarak kullanılır
Coğrafya

Sinop merkeze 55 km, Boyabat'a ise 41 km uzaklıktadır Rakımı 1200 m'dir
Nüfus

nüfus gençlerin boyabat ve istanbula gitmesiyle son yıllarda çok azalmıştır
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 327
1997 194
Ekonomi

tarım ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdırson yıllarda devlet denetimiyle yapılan ağaç kesimide köyün ekonomisine katkı sağlamıştır
Muhtarlık

Paşalıoğlu'nun, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini muhtar temsil ederköy muhtarlık muhtar:murat ışık
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi var ebe bulunmaktadır
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com