Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alancık, kastamonu, köyü, şenpazar

Alancık Köyü Şenpazar Kastamonu

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Alancık Köyü Şenpazar Kastamonu

Kastamonu İli Köyleri - Alancık Köyü Şenpazar - Alancık Köyü Hakkında - Alancık Köyü Tanıtımı - Alancık Köyü Resimleri

Kastamonu
Bilgiler
Nüfus 58 [1] (2009)
Koordinatlar
Posta Kodu 37620
Alan Kodu 0366
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Kastamonu
İlçe Şenpazar

Alancık, Kastamonu ilinin Şenpazar ilçesine bağlı bir köydür

Yerli halk arasında ismi Bezez olarak da anılan köyde 2009 yılı nüfus sayımındaki verilere göre 58 nüfus yaşamaktadır

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında pek bir bilgi olmasada Alancık - Örencik mahallesinde Bizanslılar'dan kaldığı sanılan bir Kilise kalıntısı bulunmaktadır
Kültür

Köydeki gelenek ve görenekler; evlenme, nişan, sünnet, kılık kıyafet çevre köylerde olduğu gibidir Turizm açısından kayda değer herhangi bir şeye rastlanmaz Ormanlık oluşu görülmeye değerdir
Coğrafya

Top Meydanı, Oyun Kayası mevkiinde bulunan Alancık Köyü, doğusunda Demirkaya Köyü, batısında Alaçal Ormanı, kuzeyinde Aydos mevkii, güneyinde Şenpazar Karaman Mahallesi ile çevrelidir Genellikle ormanlık bir alanla çevrili olan Alancık Köyünde de tipik Karadeniz iklimi özellikleri görülür Alancık köyü Kastamonu iline 109 km, Şenpazar ilçesine 9 km uzaklıktadır
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 58
2008 74
2007 68
2000 85
1997 99
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır Gelir kaynaklarının yok denecek kadar azlığı göçe neden olmaktadır Hayvanlardan elde edilen gelir ve tarlalardan yiyecek haricinde geçim kaynağı yoktur Arazi az fakat verimlidir Bu da yiyecek ihtiyacını karşılar Genellikle sebze ve hayvan yemi ekilir Son yıllarda Arıcılığa ve Büyükbaş hayvan besiciliğine ilgi fazladır
Altyapı bilgileri

Köyde ilk olarak 1935- 1940 yıllarında açılan okulda eğitim-öğretim verilmeye başlanmış, geçici binalarda verilen eğitim-öğretim 1979 yılında devlet-vatandaş işbirliği ile yapılan okulda sürdürülmeye başlanmış olsada yaşanan göçlerin ve bunun sonucunda da okutacak öğrenci bulunamamasından dolayı okul şimdi faal değildir ve kapalıdır Köydeki az sayıda ki okul çağında ki öğrenciler ise Şenpazar'da okul hayatlarına devam etmektedir Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur Özellikle son yıllarda artan kuraklık ile birlikte baş gösteren su sorunu nedeniyle son zamanlarda köyde sondaj çalışmaları yapılmaktadır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur İlçeye 9 km uzaklıkta bulunan köye ulaşım Köy Hizmetleri tarafından 1977 yılında yapılan ve daha sonra genişletilen stabilize yolla sağlanmaktadır Köyde elektrik ve sabit telefon vardır Ayrıca köyde bir camii ve birde din görevlisi mevcuttur

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com