Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
düzce, kaynaşlı, köyü, üçköprü

Üçköprü Köyü Kaynaşlı Düzce

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Üçköprü Köyü Kaynaşlı Düzce

Düzce İli Köyleri - Üçköprü Köyü Kaynaşlı - Üçköprü KöyüHakkında -Üçköprü KöyüTanıtımı - Üçköprü Köyü Resimleri

Bilgiler
Nüfus 2927 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 81900
Alan Kodu 0380
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Düzce
İlçe Kaynaşlı
Üçköprü köyü, Düzce ilinin Kaynaşlı ilçesine bağlı bir köydür

COĞRAFİ KONUM

Doğusunda Kaynaşlı, batısında Doğanlı, güneyinde Darıyeri Mengencik Köyü, kuzeyinde uçsuz bucaksız çam ormanları ile çevrili Üçköprü Köyü, İlçemize 7 km, Düzce'ye 8 km uzaklıktadır D-100 karayolunun iki yanında ve Asarsuyu'nun kuzeyinde kurulmuştur Coğrafi konumu nedeniyle köyde ulaşım sorunu yoktur

TARİHÇE

1963 yılına kadar Süleymanbey olan köyün adı 1963'ten sonra adını Asarsuyu üzerindeki üç ayaklı eski köprüden alarak Üçköprü Köyü oluyor

Köye ilk yerleşen Kafkas göçmenlerinden Süleymanzade Efendi'den dolayı 1963'e kadar köyün adı Süleymanbey olarak kalıyor Kafkas göçmenleri 1935-40 yıllarına kadar köyde yaşamlarını sürdürüyor Bu tarihten sonra köye, Çatalçam Köyünden Ordu, Trabzon, Giresun kökenli aileler yerleşiyor ve köyün bugünkü 1740 nüfuslu halkını oluşturuyor

Köyün kuzey doğusunda bulunan Delikli Tepe'de defineciler zaman zaman define arama kazıları yapmışlardır Bu tepe ile ilgili bir efsane söylenmektedir Efsaneye göre bir çobanın 200 koyunu çeşitli nedenlerden dolayı mundar ölmesi veya köylülerin mundar ölen hayvanlarını bu yöreye atmasından dolayı bu yöreye mundarlık denilmektedir

SOSYAL VE EKONOMİK DURUM

Üçköprü Köyü İlçemizin en büyük köylerinden biridir İl ve İlçe merkezine eşit uzaklıkta olması dolayısıyla her iki merkezle sosyal ilişkilerini sürdürmektedir Ancak Kaynaşlı'nın İlçe olmasından sonra idari yapıdan buraya bağlı olması nedeniyle ilçemizle olan sosyal ilişkilerinde artış gözlenmektedir

Köyün ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır Tarım ürünlerinin başında fındık gelmektedir Diğer tarım ürünlerinin ekonomik değeri yoktur Köyde küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği, seracılık yapılmaktadır

Köy çevresindeki irili ufaklı tekstil atölyelerinde köyün genç kızları ve bayanları çalışmaktadır

Ayrıca köy sınırları içinde bulunan Sarsılmaz silah fabrikası Dünyanın sayılı silah fabrikalarından biridir Köyün çalışan genç nüfusu bu fabrikada çalışarak geçimini sağlamaktadır Köyde bulunan plastik ambalaj ve kereste fabrikaları köye iş gücü istihdamı ve ekonomik katkıda bulunmaktadır

EĞİTİM KÜLTÜR

Üçköprü Köyünde eğitim ve öğretime önem verilmektedir İlköğrenim çağındaki öğrencilerimiz Üçköprü İlköğretim Okulu [8 Derslik 220 Öğrencisi]ile Mengencik köyü taşımalı olarak eğitim öğretim yapmakta olup D100 Karayolu can güvenliği sorunları olduğundan ikici olarak Osman Gazi İlköğretim 160 öğrencisi 12 derslik okul ile eğitim ve öğretim yapmaktadır Lise çağındaki öğrenciler İl yada İlçedeki liseye, meslek okullarında okuyan öğrenciler de İlde bulunan çeşitli meslek liselerine gitmektedir İlköğrenim çağında 250 öğrenci vardır

Köyden bugüne kadar yüksek tahsil yapan bir çok kişi çıkmıştır Bu kişilerden Doç Recai ARSLAN AİBÜ'de eğitim görevlisi olarak çalışmaktadır Ayrıca avukatlık,yapmakta olan Abdurrahman Yıldız Mimar Zeki Pak ve Serkan Yıldız Arkelog Mahmut Kurt Eğitim Görevlileri İbrahim Gül,Suat Perçin,Cihan Bayrak,Mevlüt Ertürk,Mehmet Korkmaz,Mustafa Sağlam ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yücel Taşdemir Emniyet Mensubu Yusuf Yıldız Hüseyin Arslan Muzaffer Yavuz Hilmi İleri Hüseyin Fidan Kadir Kurt Kadir Çolak Servet Çardak ve Orman Muhafaza memurları bulunmaktadır

Köyde Kafkas ve Karadeniz yöresinden gelen aileler kültür bakımından kaynaşmış durumdadır Köyde Kaynaşlı çevresi gelenekleri yaşatılmaktadır Toplumsal dayanışma ve işbirliğine önem verilir Toplumsal olaylarda birlikte hareket edilir Düğün, cenaze, mevlit, bayramlar, iftar davetleri, asker uğurlama törenlerine önem verilir Komşulararası dayanışma ve yardımlaşma geleneği eskiden beri sürdürülmektedir

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur

Coğrafya
Düzce iline 11 km, Kaynaşlı ilçesine 7 km uzaklıktadır

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 4250
2000 2037
1997 1597

Ekonomi
Köyün ekonomisi sanayi, tarım ve [[ |tekstil agırlıklı iyeri bulunmaktadır yaklasık 70 askın fabrika bulunmaktadır]] bu işyerlerine dayalıdır

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - ------- : Adem FİDAN
2004 - 2009 : Yaşar YANAR
1999 - 2004 : Adem FİDAN
1994 - 1999 : Adem FİDAN
1989 - 1994 : Aydın BAYRAKTAR
1984 - 1989 : Fahri GÜL
1979 - 1984 : Ali UÇAR (dedem)
1974 - 1979 : Ali UÇAR (dedem)
1969 - 1974 : Ali UÇAR (dedem)
Altyapı bilgileri
Köyde, ikiiköğretim okulu ile eğitim öğretim verilmektedir Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardırPtt şubesi ve ptt acentesi kapatılmıştırDoğal gaz hattı bulunmaktadır Mobilsağlık hizmeti sağlık evinde verilmektedir Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardırköy her yönüyle eşsiz manzaralara sahip bir köydürdüzceye geliniyorsa bu köye uğramadan olmaz

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com