Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
geçmiş, köyü, samsun, terme

Geçmiş Köyü Terme Samsun

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Geçmiş Köyü Terme Samsun

Samsun İli Köyleri - Geçmiş Köyü Hakkında -Geçmiş Köyü Tanıtımı - Geçmiş Köyü Resimleri

Samsun
Bilgiler
Nüfus 900 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 55600
Alan Kodu 0362
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Terme

Geçmiş, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir köydür

Tarihi

Geçmiş köyünün adı Cumhuriyetten önce Kayırlı köyü olarak biliniyorduKayırlı köyü şimdiki mevcut yerleşimin kuzeyinde Kayırlı mahallesi olarak halen var olan yerdeydiCumhuriyetten önceki çete ve savaş yıllarında Kayırlı köyünde büyük bir göç olmuş ve yerleşmeler güneye doğru yoğunlaşmıştır Cumhuriyetin ilk yıllarında güney tarafa yoğunlaşan hanelerin olduğu yere geçmiş köyü adı verilmiştir

(Halk arasında "naylonlu köy" olarak diye anılmaktadırBunun nedeni köyde seracılık çok gelişmiştirSeralar genellikle naylondan yapıldığı için ve köyde çok sera olmasından dolayı bu isim söylenmiştir)
Kültür

Folklorik değer açısından düğünler elektro sazla gerçekleşmektedirAyrıca mevlitli düğünler çoğunluktadırDüğünlerde yöresel yemeklerden keşkek,et yemeği komposto,pilav,baklava olmak üzere en az beş çeşit yemek yapılırMahalli yemek çeşitleri mısır çorbası,lahana çorbası ve sarması meşhurdur
Coğrafya

Geçmiş Köyü 412 enlemi ve 369 boylamı koordinatlarında yer alır

Samsun iline 57 km, Terme ilçesine 14 km uzaklıktadır Karadeniz Sahil Yolu'na uzaklığı 4 km'dir

Köy doğu ve batıdan 1960'lı yıllarda DSİ'nin açmış olduğu kanallarla sınırlandırılmıştırDoğusunda Sütözü,batısında Muratlı ve Bafracalı, kuzeyinde Meşeyazı ve güneyinde Dağdıralı köyleri vardırKöy doğal durum olarak ovadır

Orman köyü olmamasına rağmen ormanlık görünümündedir Kavak,söğüt ve çınar ağaçları bol görünmektedirDenize göre yüksekliği rakım olarak 5-10mdir Köy sınırları içinde yeraltı zenginlik kaynağı yoktur Ancak sondaj ile tarım için elverişli su çıkarılmaktadır Geçmiş köyünde arazi yapısının bir özelliği olarak toplu bir yerleşim sistemi göze çarparKöyümüz yüzölçümü bakımından Terme ilçesinin en büyük köyüdürBu da Köy muhtarlığına bağlı küçüklü büyüklü bir çok mahalle oluşumunu beraberinde getirmiştir

Köy Muhtarlığına bağlı Mahallelerin isimleri şunlardır:Erikli yazı,Akaryanı,Tekkeyanı,Merkez mahalle,Sıralar ,Kayırlı,Kaynarca,Sadıkoğlu,Kı zılçubuk
İklim

Karadeniz iklimi (Okyanusal İklim veya Ilıman Deniz İklimi) görülür Genel özellikleri şunlardır: • Her mevsim yağışlıdır • Maksimum yağış kışın, minimum yağış yazın düşer Yıllık yağış miktarı 1000-1300 mm’dir • Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür • Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6-7 °C’dir • Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23°C’dir • Yıllık sıcaklık farkı 13-15°C’dir
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1100
2000 900
1997 850

Köyün ekonomisi tarım , hayvancılığa ve seracılığa dayalıdır Tarım ürünleri olarak fındık,çeltik (pirinç),mısır,soya fasulyesi,şeker pancarı ve azda olsa buğday ve yulaf üretilmektedir Hayvancılık bakımından besicilik ve aile hayvancılığı ön plandadır Seracılık alanında ise salatalık,domates ve mevsimlik sebze üretimi yapılmaktadır
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Seyfettin ÖZCAN
2004 - Seyfettin ÖZCAN
1999 - Mehmet SARITAŞ
1994 - Rahim ERKEN
1989 - Mehmet SARITAŞ
1984 - İlhami KÖKTEN

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır

Geçmiş köyü okulu ilk olarak 1933 yılında 45 öğrenci ile Eğitim-Öğretim faaliyetlerine başlamıştır Daha sonra 1964 yılında 3 sınıflı bir okul binası yapılmıştır Şimdiki okul ise 1999 yılında devlet tarafından inşa edilmiş olup bu zaman itibariyle okul binası ihtiyacı karşılamaktadır Fakat ileriye dönük bir eğitim sisteminin uygulanmasını düşünürsek yetersiz sayılabilir Okul bulunduğu bölgede ilk açılan okullardan biri olması sebebiyle okuma-yazma faaliyetlerinin yanında muhtelif zamanlarda açılan kurslarla yetişkinlerin eğitimine katkıda bulunmuştur 1980’li yıllarda sadece 1-5 sınıf öğrenci sayısı 150 seviyelerinde iken, artan göç hareketleri ve doğum oranının düşmesi sonucunda öğrenci sayısı azalmış 2006/2007 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle 17 anasınıfı öğrencisi birlikte toplam öğrenci sayısı 140’tır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com