Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Karadeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alaca, çorum, küre, köyü

Küre Köyü Alaca Çorum

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Küre Köyü Alaca Çorum

Çorum İli Köyleri - Küre Köyü Alaca -Küre, Alaca Çorum Hakkında Bilgiler - Küre, Alaca Çorum Resimleri

Bilgiler
Nüfus 449 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 19600
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Alaca
Küre, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur Ben kürkçülüyüm ( eski ismi acepşar) Küre Köyünün Kürkçü köyüyle birlikte 1850 yıllarında Osmanlı toprak reformuyla Malatyanın Hasançelebi ilçesinden geldiğini ve Kürenin kucusu Abo ka tarafından Çorum yoluna yakın olması münasebetiyle benim dibeğimin sesine yolcular köyü ziyaret ederler diyerek küreye yerleştiklerini (Karaosmanoğullarından)kivram Yusuf dededen duydumKürede Kızıldeli(Seyit Ali Sultan)ocağına mensup olan Karaosman takımı vardırTabiki Küre köyüde önce Horasan'dan Malatya,Sivas Yıdızeli sonra çorum Küreye gelmiştir

degerli kure halkı sıze kure koyunun gecmısını kısaca anlatacam kure koyune ılk gelen yerlesimciler simdiki kose hasan olarak bildimiz bolgeye yerleşmislerdir lakapları badılı ogulları simdikı zobu ka ali cavus kahyaller olarak bıldimiz soy ismleri celik olan sulaledir

busulala selcuklu donemınde bu bolgeye yerlesmıslerdir bu bolgede selcuklu ordusuna erzak
temın etmek icin hayvancılıkla ugrasmıstır geldikleri yer malatyanın badılı koyudur
yanı kureye yerlestırılmıslerdır daha once bırkac bolge gostermısler ama onlar beyenmemısler kureye geldıklerınde kure halkının turkmen ve ılımlı olduklarından vb mısafırperver olduklarından kureyı tercıh etmısler ve halkı somurmeye baslamıslar dede yız dıyerek halkı kandırmıslar ve gunumuzdede aynısını yapmaya calısıyorlar dede yıp dıyerek halka dededımdedık demısler sıze bır olay anlatcam buklerımden duydum kadarıyla dedeler sutarla bıze hak dıyerek su inek ıyıyımıs bıze hak dıyerek gozunun tuttu herseyı bize hak dedıler
kure adını tımur lenk koymustur

İklim
Köyün iklimi, [[Karasal iklimin etki alanı içerisindedir

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 449
1997 927

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Hüseyin Kaya
1999
1994
1989
1984

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ve çevre köylerden taşımalı eğitim yoluyla , eğitim öğretim devam etmektedir Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur Köyde sağlık evi vardır, atanmış bir görevlisi vardırKöye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardırinternet bağlantısı vardır

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com