Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aşk

Aşk,Aşk Yine Aşk!.....

Eski 08-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aşk,Aşk Yine Aşk!.....

Aşk,Aşk yine Aşk!

Eflatun, aşkı " Doğumsuz, ölümsüz, artmaz, eksilmez bir güzellik " olarak tanımlar
Mevlâna ise bir deyişinde aşkı şöyle tarif eder:
" Bahtı yâver ve talihi kutlu olan bilir ki, akıl ve mantık taslama İblisten, aşk Adem'dendir"
Gerçekten, evrende en çok konuşulan şey belki de budur
Âşık, hiçbir nedenin arkasına sığınmadan doğruyu söyler, onun sözüne inanılır, itimat edilir Zira, bu inanılmaz güzellik, farkında olmaksızın kalbini sarıp sarmalamış, onu arıtmıştır
Hatıralar, ebedi ayrılıklar, acılar, aşk denen olguyu ortadan kaldıramaz Maceraları bütünlük içinde paylaşır Kiminde hırçınlık ve cesaret, bazılarında ise sabır,tepkisizlik, sukût haliyle vücut bulur
Aşk, bize ne yapmamız gerektiğini hatırlatır, yerine göre hareket etmemizi söyler, rotamızı çizer
Âşık olan, bağımsız bir düzen izleyemez Her istediğini yapamaz, esasen yapmak istediği bir şey de yoktur
Hedefi, kuşkusuz sadece sevdiğidir
"Aşk, hiçbir şeyin artık eskisi gibi olamayacağını net bir şekilde açıklar"
Aşkla evreni seyreden ile aşksız yaşayarak evreni algılayan arasında dağlar kadar fark vardır
Ancak derler ki, aşkın gözü kördür!
Dünya hayatı Âşık olan için asli bir değer değil, olsa olsa tâli bir amaç olabilir Bu duyguyu yaşayanda beklenmedik beraberlikler olamaz Onun bakış açısında tüm değerler bir anda değersiz hale gelebilir
Yunus Emre, bu noktaya bakın nasıl değiniyor:
" Vücûd cübbesin aşk ile çâk et, Dalagör kim ummânı aşktır"
Miskin Yunus, beşeri duyguların, yorumlar ve değer yargılarının parçalanıp yok edilmesini salık verirken, aşk deryasına kavuşmanın da ancak bu şekilde olabileceğini ifade ediyor
Aynı duyguyu paylaşanlardan biri de Muhammed İkbal’dir O da, aşk ile ilgili görüşlerini şöyle yansıtıyor:
"Aşkı göreve çağıran gönüller, aynı zamanda
Aşkı anlatırlar;
Gel ey Aşk! Ey gönlümüzün remzi, manası
Gel ey bizim tarlamız, mahsulümüz
Gel ! Balçıktan yaratılan insanlar artık
Eskidiler, köhneleştiler
Gel ! Çamurumuzdan yeni bir insan yap"
Aşkla ilgili çeşitli sorular sorabiliriz
Aşk, biyolojik bir temele dayanır mı?
Yaşlı bir insana âşık olunabilir mi?
Önce şunu ifade etmeliyiz; Aşkın temel nedenlerinden biri biyolojik yapıların mutlaka uyum sağlamasıdır Bu kıvılcım, bedensel-ruhsal beğeniyle başlar, yoğunlaşır, doruk noktaya ulaşır
Yaşlı bir insana âşık olunamaz diye bir kayıt yoktur Bir erkeğin diğer bir erkeğe âşık olması da olasılıkların arasında yer alır Zira, bu paylaşımın cinsiyeti olamaz Mevlâna ve Şems, Yunus ile Taptuk Emre bunun tipik örnekleridir
Aşkta mutlaka cinsellik aramak, bedensel zevklere olan düşkünlüğün eseridir ki, bu durumun aşkla ilgisi bulunmaz
Âşık olan, "ben Âşık oldum" demez Sadece fark edilir Ama hissiyatında neler olup bittiğini kimse algılayamaz, değerlendiremez
Hayatın anlamı, ömründe bir kere dahi olsun bu duyguyu yakalamakla mümkün
Ne var ki, aşk satın alınamaz, ısmarlanamaz Uğraşarak elde edilemez Ne yalan söyleyeyim, o aranmakla bulunacak bir şey değildir
Şayet size gelip çatarsa reddedemez, dünyada yaşayan çok farklı bir insan olup çıkar, "ben bugüne değin hiç yaşamamışım" dersiniz
Aşk, Allah’ın insana bahşettiği en büyük armağandır
Şu dörtlük de bunun en güzel kanıtı oluyor:
Sevgiyle yoğrulmamışsa yüreğin
Tekkede, manastırda eremezsin
Bir kez sevdin mi dünyada
Cennetin, cehennemin üstündesin…ALINTI AFYüksel

Alıntı Yaparak Cevapla

Aşk,Aşk Yine Aşk!.....

Eski 08-06-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Aşk,Aşk Yine Aşk!.....

Cennetin, cehennemin üstündesin…

Aşk bir seferdir
Bu sefere çıkan her yolcu, istese de istemese de tepeden tırnağa değişir
Bu yollara dalıp da değişmeyen yoktur

Bu kadar güzel bir anlatım bu kadar yücegönüllü birinden gelirdi ancak Eminim ki; seni de etkileyen bir çok bölüm oldu ben gibi bu güzel paylaşımda o kocaman yüreğine sağlık Okyonus yüreğin dert görmesin sevgilerimi gönderiyorum yüreğine sevgiyle kal

Alıntı Yaparak Cevapla

Aşk,Aşk Yine Aşk!.....

Eski 08-06-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Aşk,Aşk Yine Aşk!.....

Alıntı:

LâL Nickli Üyeden Alıntı

Cennetin, cehennemin üstündesin…

Aşk bir seferdir
Bu sefere çıkan her yolcu, istese de istemese de tepeden tırnağa değişir
Bu yollara dalıp da değişmeyen yoktur

Bu kadar güzel bir anlatım bu kadar yücegönüllü birinden gelirdi ancak Eminim ki; seni de etkileyen bir çok bölüm oldu ben gibi bu güzel paylaşımda o kocaman yüreğine sağlık Okyonus yüreğin dert görmesin sevgilerimi gönderiyorum yüreğine sevgiyle kal

Kalp kalbe karşıymış güzel yürek benimde çıkarabileceğim satırlar bunlar olurdu tekrar ediyorum sen aynaya bakıyor kendini görüyorsunBütün onure edici sözlerine teşekkür ederim Sevgi ve sağlıkla kal

Alıntı Yaparak Cevapla

Aşk,Aşk Yine Aşk!.....

Eski 08-06-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Aşk,Aşk Yine Aşk!.....

Ne var ki, aşk satın alınamaz, ısmarlanamaz Uğraşarak elde edilemez Ne yalan söyleyeyim, o aranmakla bulunacak bir şey değildir
Şayet size gelip çatarsa reddedemez, dünyada yaşayan çok farklı bir insan olup çıkar, "ben bugüne değin hiç yaşamamışım" dersiniz

Gerçek aşkı bulanlardan olmak niyetiyleTeşekkürler kardeşim

Alıntı Yaparak Cevapla

Aşk,Aşk Yine Aşk!.....

Eski 08-06-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Aşk,Aşk Yine Aşk!.....

Alıntı:

birbey Nickli Üyeden Alıntı

Gerçek aşkı bulanlardan olmak niyetiyleTeşekkürler kardeşim

Amin değerli kardeşim zaman ayırıp okuduğun için ben teşekkür ederimSEVGİ VE SAĞLIKLA KAL

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com