Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatiyor, bin, dinar, malik

Malik Bin Dinar Anlatiyor

Eski 08-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Cevremdeki insanlar yaptigim zulumden dolayi benden uzaktilar

Dediki:

Gunlerden bir gun Evlenmeyi arzuladim ve bir cocuk sahibi olmayi

Evlendim ve bir cocugum olduAdini Fatma koydumOnu cok sevdimVe Fatma buyudukce kalbimdeki imanda onunla buyuduKalbimdeki isyanda azaldi onunla

Elimde icki kadehi vardi onu icme istegiyle doldurmustum Fatma onu devirdidaha yasi iki bile degildi

Sanki ona bunu yaptiran ti!

O buyudukce kalbimdeki imanda onunla buyudua yaklastigim her bir adimda icinde oldugum maasilerden(isyanlardan) uzaklastim biraz biraz

Ta ki Fatma 3 yasina basana kadar

3 Yasini bitirdiginde Fatma öldü!!

Ve Malik Ibnu Diynar devam ediyor anlatmaya:

Kizim Fatma olunce durumum vaziyetim eskisinden dahada kotu oldu

Ve bende cevremdeki muslumanlarda olan ve beni bu buyuk uzuntuye karsi dayanmami sagliyacak sabir yoktu

Hersey cok kotuye gidiyorduSeytan durmadan benimle oynuyorduTa ki o gun geldi ve Seytan bana dediki:

"Bugun oyle bi sarhos olacaksinki daha once hic boyle sarhos olmadin!!"

Ve ben o gece icmeye ve sarhos olmaya azmetmistimGece boyu ictimictim ictimm!!

Oyle bir duruma gelmistimki ruyalar beni birbirine atiyorduTaki o ruyayi gorene kadar:

Ruyamda kiyamet gunundeydim!gunes kararmis,denizler atese cevrilmis,Depremler oluyordu durmadan

Insanlarin hepsi kiyamet gunundeydiInsanlar zumre zumregrup gruptuve ben o insanlarin arasindaydim

Sesler duyuyordum birisi sesleniyordu:

Ey Filan oglu filan!! Cabbara hesap vermeye hadi! Diyordu

Ve o cagrilan insanin yuzunun rengi simsiyah olmustu duydugu o korkudan

Bircok insane cagrildi ta ki kendi ismimi duyana kadar

Ses beni cagiriyorduHaydi Cabbara Hesap vermeye!! Diyordu

O an cevremdeki o insane kalabaligindan kimse kalmamisti Kiyamet gunuMahser yeri bombostu

Sonra bir anda karsimda bir fare gordum cok buyuktu(devdi),cok vahsi ve cok saldirgandicok gucluyduAgzi acik bana dogru kosuyordu

Bende duydugum korku ve dehsetten dolayi ondan kacmaya baslamistim

Kacarken bir anda karsimda oldukca ya$li ve zayif bir adam gordum!ve ona seslendim:

-AHH!!Beni bu dev fareden kurtar!!

Bana dediki:Oglum Ben cok zayifim seni ondan kurtaracak gucum yokAma su yonde ko$ eminim kurtulusa ereceksin

Ben onun dedigi yone dogru kosmaya basladimDev fare hala arkamdaydi beni kovaliyorduVe karsima cehennemin atesi ciktiYuzumde hissediyordum o dehsetli sicakligi!!!

Fareyle cehennem arasinda sıkışmıştım

Ve kendi kendime dedimiki o anBen bu fareden atese dusmek icinmi kaciyorumm!!

Ve kosa kosa bana bu yolu tariff eden o zayif adama dogru kosmaya basladimFarede pesimdeydi gittikce yaklasiyordu bana

Cok korkuyordum!!Adamin yanina geri geldim ve ona dedimki:

- askina beni bu fareden kurtar yalvaririmm!

Ve yasli adam benim halime agliyordu

Bana dediki:

Beni goruyorsun ben cok zayifim gucsuzum benim seni kurtaracak halim yokAma bu sefer $u yonde ko$!bu sefer insallah kurtulusa erecerksin…

Adamin dedigi yonde kostum deli gbiFare hala kovaliyordu bir adim arkamdan kosuyorduBeni isiracakti az kalmisti…Ta ki karsimda o dagi gorene kadar…

O dagin ustunde birsuru bebek vardi

Ve o dagin uzerinde bulunan cocuklarin hepsi agliyorlardihepside ayni seyi soyleyerek agliyor haykiriyorlardi

Diyorlardiki:

-Ey Fatmaa!! Babana bakk! Babana Bakkk!!

Malik ibnu Diynar dediki:

O an o cocugun kizim Fatma oldugunu anlamistim

Ve o an 3 yasinda olupte cennete gitmis bir kizim olduguna cok sevinmistimBeni bu dehsetli korkudan(fareden) kurtarip Cennete sokacakti…

Kizim beni sag eliyle tutu ve kurtardi…

Ve sol eliyle fareyi ittiben o an korkudan olu gibiydim

Sonra tipki Dunyadayken oldugu gibi onu kucagima oturttum!

Bana dediki:

Ey Babacigim! Diyip su ayeti okudu bana:

ألم يأن للذين آمنوا أن تخشع قلوبهم لذكر الله

Meali: "Iman edenlerin kalplerinin in Zikrine donmesinin zamani gelmedimi?"

Ona dedimki:

Kizimm!Bu fare neydi bana anlat!!

Dediki:O fare senin dunyada icinde oldugun isledigin kotu amellerindiOnu sen besledin buyuttun ve onun seni yiyebilecek buyukluge sen ulastirdin!!

Ey Babacigimm!Sen bilmiyormusunki Dunyada islenen ameller Ahirette kiyamet gununde mucessem olarak karsimiza cikar!!

Ona dedimki:

Peki o zayif adam?

Dediki:

O Yasli ve zayif adam senin guzel amellerindiSen onu boyle zayiz boyle gucsuzboyle caresiz biraktinnonu kendi haline aglattin!!!Seni kurtatmasina izin veremicek duruma sen koydun!

Eger ben dogmasaydim ve kucuk yasta gunahsiz olarak olmeseydim seni bu dehsetten kurtaracak baska bisey yoktu!

O an uykudan aglaya aglaya uyandim!

Agzimdan cikan su kelimelerle:

Evet im vakti geldiEvett immmmmm vakti geldii!!

Hemen gusul abdesti alip giyinip camiye kosyim sabah namazina! Gunahlarimdan arinmak kendime cennet yolunu cizmektovbe etmek a yalvarmak icinnn…

Camiye girdigim an imamin okudugu o ayet!!!

Ruyamda kizimin beni kurtardiginda okudugu ayetti!!

ألم يأن للذين آمنوا أن تخشع قلوبهم لذكر الله

Meali: "Iman edenlerin kalplerinin in Zikrine donmesinin zamani gelmedimi?"

Bunlari yasayan kisi…

Tabiinlerin imamlarinin efendisi!!

MALiK BiN DiYNAR!!!

O insanlar arasinda geceler boyu aglamasiyla bilinirdi…

Ve derdiki:

im! Kimin cennete girecegini,kimin cehenneme girecegini sadece sen bilirsin!

Ben bunlardan hangisiyimm???

imm!!Beni cennet ehlinden eyle! Cehennem ehlinden eyleme!

Malik Bin Diynar buyuk bir tovbe etti

Ve insanlar arasinda soyle meshur oldu:

Caminin kapisina giderdi ve insanlara seslenirdiderdiki:

Ey asi insanlar ey gunahkar insanlar…iniza donun!!Gafil insanlar…iniza donunn!!!

Ey tan kacan kullariniza donunn!

Rabbin sana gece gunduz sesleniyorr!Seni cagiriyorr!!!

"BANA BIR KARIS YAKLASANA BEN BIR DIRSEK YAKLASIRIMBANA BIR DIRSEK YAKLASANA BEN BIR KULAC YAKLASIRIM…BANA YURUYRNE BEN KOSARIMM!!

La ilahe illa ente Subhaneke…Inni kuntu min el-Zalimin(tovbe duasi)

Peygamber efendimiz bir hadis-I Serifinde soyle buyuruyor:

أن يهدي الله بيدك رجلا واحدا خير لك من الدنيا وما فيها!

Meali:

"Bir insanin hidayetine vesile olman senin icin dunyadan ve icindeki herseyden hayirlidir"

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com