Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağaç, kitabı, okudunuz, sayfasını, yaprak

Ağaç Kitabı Yaprak Sayfasını Okudunuz Mu Hiç?

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ağaç Kitabı Yaprak Sayfasını Okudunuz Mu Hiç?

Elinde bir yaprak vardı Onu uzun uzadıya süzdükten sonra,“Yazık!” dedi

"Niye yazık?"

"Okuma bilmiyoruz da ondan"

Şaşırdım Okuma bilmek ne kelime, iyi bir tahsil yapmıştı kendisi Kitap elinden düşmezdi

"Biliyorsun ya!" dedim şaşkınlıkla

Gülümsedi belli belirsiz

"Asıl okuyuştan söz ediyorum Sen hiç ağaç kitabını ya da yaprak sayfasını okudun mu mesela?"

"Hayır!"

"Okumadın, çünkü okuma bilmiyorsun Bak, bu bir yaprak Bir bakıma da sayfa Bunda da yazılar yazılı Bu da kâtibini, yazıcısını, sanatkârını bildiriyor Çünkü o yazıcı kendini bu yaprakla da bize tanıtıyor Bir mektup gibi göndermiş bize Nasıl, bir mektup yazarını gösterir, bildirir, tanıtır, öyle de her bir yaprak onun ustasını anlatıyor, tanıtıyor, sevdiriyor Şimdi ben bu dili, bu okuma biçimini öğrenmeye çalışıyorum"

"Ne dili bu?"

"İman dili Bu dili bize Kuran öğretiyor"

"Nasıl yani?"

"Evrendeki varlıklar için ayet tabirini kullanıyor Bakın, görün, düşünün, ibret alın diyor Kuran gibi kâinat da bir kitap, onunda sureleri, ayetleri, kelimeleri var"

"İlk inen ayetteki ‘oku!’ emri bunu da kapsıyor mu?"

"Elbette! İki kitap var önümüzde Biri kelam sıfatından, öbürü kudret sıfatından geliyor Bunlar birbirini tefsir ediyor"

Bu şaşırtıcı açıklamaları dinledikten sonra yerden bir yaprak da ben aldım, birlikte okumaya başladık!

Ömer Sevinçgül

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com