Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kaldırma, kuvveti

Kaldırma Kuvveti

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kaldırma Kuvveti

KALDIRMA KUVVETİ:
aldırma Kuvveti[/url]

Bir cismi hava yerine suyun içinde kaldırmak istersek suyun içinde daha küçük bir kuvvetle kaldırabildiğimizi görürüzAynı şekilde dinamometrenin suyun içindeki ölçtüğü değer, havadakine göre daha azdır

Bunun sebebi, suyun cisme yukarı yönlü, ağırlığı hafifletici bir kuvvet uygulamasıdır

Suyun kaldırma kuvvetini Archimedes isimli bilim adamı bulmuş olup, Archimedes prensibi diye de anılırAslında bütün sıvılar, içindeki cisimlere yukarı yönlü kuvvet uygular Bu kuvvet daima yerden yukarı yönlü bir kuvvettir

Kaldırma kuvveti Fk sembolü ile ifade edilirVektörel bir büyüklüktür

Kaldırma Kuvveti:Sıvı içinde bulunan cisimlere sıvı tarafından yukarı yönlü uygulanan kuvvete kaldırma kuvveti denir

Kaldırma kuvveti; cisim etrafından yeri değiştirilen sıvının ağırlığına eşittirBirimi Newton ve dyn dir

G:Cismin Ağırlığı
Fk:Kaldırma Kuvveti

Kaldırma kuvvetinin büyüklüğü şunlara bağlıdır:

1)Cismin batan kısmının hacmine(Vb)
2)Sıvının yoğunluğuna (ds)
3)Ortamın çekim ivmesine (g)
bağlıdır

Kaldırma : (Cismin batan) (Sıvının ) (Yer çekimi)
Kuvveti hacmi yoğunluğu ivmesi
Fk = Vb ds g

İle ifade edilir

Fk: Newton
Vb: m3
ds: kg/m3
g: N/kg

NOT: Kaldırma Kuvveti hesaplanırken bu dönüşüm formülü kullanılır

Fk=Vb ds 001

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com