Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
osman, paşa, özdemiroğlu

Özdemiroğlu Osman Paşa

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Özdemiroğlu Osman Paşa

Özdemiroğlu Osman Paşa, 1527'de Kahire'de doğdu Annesi Mısır Abbasi Halifeleri soyundan, babası ise Mısır Çerkez Memlüklerindendir Mısır'da sancakbeyliği ve Mısır emirihaclığı yapan Özdemiroğlu Osman Paşa, Yemen, Habeş ve Diyarbakır Beylerbeyi oldu Lala Mustafa Paşa'nın maiyetinde Osmanlı-İran savaşlarına katıldı ve Şirvan Beylerbeyi oldu Kırım Hanı Mehmed Giray'ın yardımı ile Karabağ, Mugan ve Kızılağaç'a kadar bütün kuzey Azerbaycan'ı yağma ve tahrip etti Kırım Hanı Mehmed Giray'a daha ileri gitmeyi teklif ettiyse de Mehmed Giray, bunu ret ederek Kırım'a döndü Şirvan, İranlıların eline geçti Kefe Beylerbeyi Cafer Paşa kumandasında yardımcı kuvvetler gelince İmam Kuli Han'ı Meşale Savaşı'nda yendi Bu savaştan sonra Şirvan kesin olarak Osmanlı hakimiyetine geçti

İstanbul'a dönünce ikinci vezir olarak Divana girdi ve 1582 yılında sadrazam oldu 1585 yılında Ferhad Paşa'nın yerine İran cephesi serdarlığına getirildi Alivar'da yapılan savaşta, İran veliahtı Hamza Mirza'yı yendi Tebriz Osmanlı kuvvetlerinin eline geçti Daha sonra İran'la yapılan bir savaşta İran kuvvetleri başarı gösterdi Bu savaş sırasında hastalanan Osman Paşa, Tebriz yakınındaki Şenbi Gazan'da 1585 yılında vefat etti Vasiyeti üzerine Diyarbakır'da defnedildi

osmanlı700

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com