Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
habis, sinsi

Sinsi Ve Habis

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sinsi Ve Habis

Sinsi ve Habis

Tapınma; öylesine kanımıza işlemiş, hayatın her alanına öyle sızmış ki farkında değiliz!
Yaşı 40 ve üzeri olanlar hatırlayacaktır Din ve Ahlak Bilgisi dersleri vardı Ahlak kısmını hiç sormayın Ortaokul çocuklarına erdem, vicdan, tutum kavramları çerçevesinde felsefi bir ahlak sunulurdu ki; anlayana aşk olsun! Dine dayanmayan ahlakın ne kadar sığ, sıkıcı ve de ruhsuz olduğunu o yıllardan bilirim Eflatun, Aristo gibilerden kırık dökük tercüme ile kültürümüze adapte edilmeye çalışılan konularda, insanın gönlüne hitap eden titreşimleri hiçbir zaman duyamadık
Kuru ahlak kısmı konumuzun dışında Asıl değinmek istediğimiz; Din Bilgisi bölümüne girişte verilen ve ne acı ki bugün hala Allah İnancının en kuvvetli delili diye sunulan cümleler Nasıldı? Hatırlayalım:
“Tapınma; bir tanrıya inanma ihtiyacı insanın doğasında vardır İlkel kabilelerden tutun da, en modern toplumlara kadar tüm insanlık; üstün bir kuvvete inanma, tapınma ihtiyacı duyar İşte bu da Allah inancının temel delilidir!
Şimdi bunları okuyunca, “Bize Allah inancının ispatı diye Tanrı kavramını pazarlamışlar” diye düşünüyorsunuz değil mi ? Ne sandınız? Yıllarca okuduk ve hala da din derslerine bu açıklama ile giriliyor
Şimdi buradan hareketle verilen bilgiyi tahlil ederek bizi sağlıklı kulluk yaşamından alıkoyan, kanımıza işlercesine düşüncemize karışan sinsi ve habis iki virüsü teşhise çalışalım
Din Dersine girişte Allah İnancını ispat (!) sadedinde söylenen cümleler özetle ne diyor:
Tapınmak bütün insanlarda görülen ortak ihtiyaçtır! Üstün bir kuvvete dayanma; beşeriyetin ruhunda vardır!
Tespit doğru mu? Düşünen beyinler: “Hayır, insansılar için doğru olabilir ama düşünen insanlar için doğru değil” diye itiraz edecek Ben de karşı itirazda bulunuyorum; tespit doğru! Hem de hepimizde farklı kılıklarda açığa çıkacak kadar doğru!
Tapınma; öylesine kanımıza işlemiş, hayatın her alanına öyle sızmış ki farkında değiliz!

Tapınılan şeyler yani putlar neler olabilir? Kısaca tarif edelim; benliğimize yapıştırdığımız, kendimize ait gördüğümüz, öne çıkışı ile haz aldığımız, sahiplendiğimiz ne kadar unvan- bağ- sevgi- ilişki varsa hepsi !
Öylesine çok ki; bilinçler bu haliyle dışarıdan pırıl pırıl bir plaza, ama içerisi zifiri karanlık put galerisi… Hayatın içinden misallerle şimdi o galeriyi dolaşalım…Önden buyurun… Konuşulanlara kulağınızı dört açın
- Şekerim ben titiz bir hanımım Ortalığın dağılmasına, düzensizliğe hiç tahammülüm yok…
- Bilimsel konuları sizinle konuşabiliriz Hurafe, efsane dinleyemem Bilimden yanayım
- Kültür mirasımız var Geleneğe nasıl sırt döneriz? Hem vefa olgusu ne olacak? Ecdada, büyüklere ihanet mi edelim?
- Fikirlerin mezhepsizlik kokuyor Müctehid imamlar bu yola ne emekler verdi Ekolleri asırlardır sürüyor Onların fetva verip onaylamadığı şeye ben de onay veremem
- Dayandığın hadis sahih değil Buhari’de geçmiyor, onunla amel edilmez
- Kıssa ve hikaye ile geçirecek vaktim yok Akıl ve mantık ekseninde konuş dostum
- Senin din anlatımını savunan meşhur hoca var mı? Hem diyanet bunlara onay vermiyor
- Mensupluk duygusu önemli Bütün insanları seviyorum ama hemşerilerim bambaşka
- Kamil insanın aile hayatı düzgün olur Eşinden boşanmış biri, bana ne anlatabilir ki?
- Tasavvuf; şer güçlerce kullanılıyor Batılılar 2007′ yi Mevlana Yılı ilan etti Ilımlı İslam için Mevlana kullanılıyor Onun için tasavvufa mesafeliyim
- Fikirlerin güzel ama bu yolun metodu bellidir Yeni yollar sakattır Büyükler çizgiyi çizmiş!

Konuşulanları duydunuz Bazılarımız “Çok normal, bazen biz de konuşuyoruz böyle” diyebilirler Söylemlerin ardında ne var, bunlara tutunmak nasıl bir şirk oluşturuyor madde madde tefekkür edelim:
• Hamarat ev hanımından başlıyoruz Titizlik kötü değil Hamaratlık, düzenli- tertipli olmak da Ne var ki bir şeyin ahlaki kabul görmesi; perde olmaması anlamına gelmiyor Herkesçe sevilen bir konu nasıl puta dönüşür? Şimdi söyleyin, kendini hamarat diye tanımlayan hanım, otomatik olarak dağınık insanları gayrı görme pozisyonunda değil mi? Hamarat hanımın dağınık bir hanımı Haktan görmesi, zorlu bir süreç almaz mı? İşte size puta dönüşen iyi ahlak, perde çeken iyi huy…
• Hurafe ve efsaneye sırt dönüyor bilim adına Bilimsel düşünmek kötü mü? Hayır gayet güzel Ama unutuyor; bilimin henüz her şeyi çözemediğini Bilim dahilinde konular olduğu gibi, fizikötesi gerçeklik de var Tavır; “Laboratuara konmayanı benimsemem” şeklini alınca karşımıza hakikate perde çeken bilim putu çıkıyor
• “Hak adına ne söylenecekse eskiler söylemiştir, yeni bilgi olamaz” diyen bir bakış “Ben köklerime sadığım, ecdada vefalıyım” kılıfına sığınan bir algı… Her an yenilenen hayatın farkında değil Eski ve Köklü diye tarif ettiği putu öyle sevimli ki; perdelendiğini düşünmek bir yana huşu (!) ile devam ediyor yoluna İşte size vefa, sadakat, bağlılık gibi kutsallar giyinmiş put !
• Bilmediği konuları bilene danışıyor Bu iyi bir tavır Ama öyle alışkanlık yapmış ki; bilenler demedi ise “Ben aklederek hiçbir şeye eğilemem” noktasına gelmiş Aklını, düşüncesini kullanmak ona göre alimlere ihanet Bilenler putu ile gayet mutlu
• Sünnete, Rasülullaha son derece bağlı Yalan ve uydurma hadisten kaçınıyor Allah dostu bir zatın naklettiği hadis açıklandığında ilk sorusu: “Buhari’de geçiyor mu?
Delil aramanın manaya set çekebileceğini düşünmüyor bile Rivayet zinciri kadar hadisin ruhunun da önemli olduğunu ihmal ediyor Delilcilik ve araştırmacılık; putu olmuş, farkında değil
• Akıl ve mantık dairesi dengeli insanın tutunacağı sağlam ölçü İtirazımız yok Eskilerden bir kıssa ile konuyu renklendirmek, yeni mesajınızı onun ardında vermek istiyorsunuz “Hikaye dönemi bitti kardeşim, geç bunları da akıllı uslu bir şeyler söyle” diyor Kur’an-ı Kerimin 2/3 ünün kıssa olduğunu (*), kıssa ve hikaye ile bize bizin anlatıldığını akıl- mantık diyene nasıl anlatırsın?! Akıllılık putu dev bir perde olarak önünü kesmiş, görmüyor
• Onay bekleme algısı var bir de Biri bir şey söylemişse, yüksek ve muteber bir onay lazım Resmi bir kuruluş buna doğru demeli Tasavvufi hakikatlerin, gündemdeki din algısına ters olduğunu düşünüyor Henüz yolun başında olduğu için tersliğin kendi zihninde olduğunun farkında değil İlk tepkisi şu; “Diyanet bunlara ne diyor? Din alimlerinden size katılan var mı?” Onay bekleme; putu olmuş, haberi yok
• Bir yere mensup olmak ilk planda iyi Kendini sosyal bazı üyeliklerle tanımlıyor Mensup olduğu dernek, katıldığı program, görüştüğü çevre hep o bağın izlerini taşıyor Hemşerilerini fazlaca sevmek görünüşte kötü değil Ama bunun ileri safhada aşırılığa dönüşeceğini, bir tarafı tutkulu sevmenin öbür tarafa mesafe açacağını düşünmüyor Mensuplukla kendini tanımlamanın, mensup olmadıklarına perde çektiğini henüz bilmiyor İşte size mensupluk putu !
• Biri sohbet ediyor Güzel şeyler de anlatıyor Aklına da yatmış Bir süre sonra öğrenmiş ki, o kişi boşanmış Dinlemeyi de okumayı da bırakıyor “Başkasına akıl verecek olanın önce iyi bir aile hayatı olmalı” tezini prensip edinmiş Kişilere konan şablonlar putunu gel de ona anlat!
• Mevlana’yı okumamış Tasavvufun iç dünyasına girmemiş Eserini okumadığı, düşüncesini tahlil etmediği Yunus, Mevlana, Hacı Bektaş gibi zatlara mesafeli Sebebini sorunca da şer güçlerce kullanıldıklarını ileri sürüyor Dışarıdan bakış ve aktüel yaklaşım putu, nelere perde çekmiş, bir görse!
• Belli bir çizgi ve eğitim tarzı içinde yetişmiş “Başka tarzlar, başka yollar da var ” denince çileden çıkıyor “Metot bellidir”, tezi perdesi olmuş Gelişen dünyada daha hızlı, daha çağdaş, daha etkin yollar açıldı desen de duymuyor Benimseme putu, basiretine duvar örmüş!

……
…………
Evet dostlarım,

Gördünüz, neler put olabiliyormuş! Neler virüs gibi kanımıza yerleşip ur yapabiliyormuş!

İnsanların ortak paydası tapınma; farklı versiyonlarla nasıl hala arz-ı endam ediyormuş!
Kendini tanıma, Rabbine ulaşma yolunda perdesiz ve yorumsuz düşünmeye gayret eden dostları bu genellemeden hariç tutmak isterim İnsanların ortak paydası yerine beşerin ortak zaafı diye de düzelteyim

Selam; perdeleri fark etmeyi, sonra da yırtıp yakmayı niyete alan cesur gönüllere olsun

Mehmet Doğramacı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com