Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
davet, edilmesi, gassan, hükümdarlarının, islama

Gassan Hükümdarlarının İslâma Davet Edilmesi

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gassan Hükümdarlarının İslâma Davet Edilmesi

Gassanîler, Suriye�de oturan en güçlü kabilelerden biri idi Hicretin 7 senesi Muharrem ayında, Peygamber Efendimiz, bu kabilenin hükümdarı Hâris bin Ebî Şimr�i de İslâma dâvet etmek üzere Ashabdan Şuca� bin Vehb�i bir mektupla gönderdi

Şuca� bin Vehb (ra), mektubu alır almaz süratle yola çıktı Şam�a vardı Fakat hükümdar Haris�i sarayında bulamadı Günlerce sarayın kapısında beklemek zorunda kaldı

Bu arada, hükümdarın kapıcısı ne için geldiğini sorunca, Resûl-i Ekremin Haris�e gönderilmiş elçisi olduğunu söyledi Sonra da Peygamber Efendimizin sıfatlarını ona anlattı Kapıcı Mira anlatılanlar karşısında gözyaşlarını tutamadı �Ben İncil�i okudum Bu Peygamberin (asm) sıfatlarını onda aynen yazılı buldum� dedi Sonra da Resûl-i Ekremin (asm) peygamberliğini tasdik ederek Müslüman oldu Ancak Hâris�in kendisini öldürmesinden korktuğu için îmânını gizli tuttu

Günlerden sonra Hâris, birgün tahtına oturdu Elçi Şuca�ı kabul etti Resûl-i Ekremin mektubunu elçi Şuca� bin Vehb�den alan hükümdar Hâris, açıp bakınca şunların yazılı olduğunu gördü:

�Bismillahirrahmanirrahim! Allah�ın Resûlü Muhammed�den, Hâris bin Ebî Şimr�e!

�Doğru yolda gidenlere, Allah�a iman ve Peygamberini tasdik edenlere selâm olsun! Ben seni, eşi, ortağı olmayan bir Allah�a imana dâvet ediyorum Dâvetimi kabul edersen, hükümdar olarak yine mülkünde kalacaksın!�

Bu sözler karşısında Hâris�in tavrı birden değişti Mübârek mektubu yere atıp hiddetli hiddetli şöyle konuştu:

�Saltanatımı benden kim alacakmış göreyim! O, Yemen�de de olsa, kendisine tâbi olanlarla üzerime gelmeden, ben onun üzerine gideceğim!�

Sonra da, atlarının nallanmasını adamlarına emretti Elçi Şuca� Hazretlerine dönerek, �Git, sahibine gördüğünü haber ver� dedi

Hükümdar Hâris, Medine üzerine yürümeye kararlıydı Bunu o sırada Kudüs�te bulunan Kaysere yazdığı mektupta da açık açık belirtiyordu Ancak Kayserden gelen cevap bu kararın hilâfınaydı Kayser ona, �Sakın, onun üzerine yürüme� tavsiyesinde bulunuyordu

Kayserin mektubunu aldıktan sonra Hâris bin Ebî Şimr biraz aklını başına toplamış olacak ki, elçi Şuca� Hazretlerini ikinci kere huzuruna çağırdı Ne zaman gideceğini sorduktan sonra da, adamlarına kendisine yüz miskal altın vermesini de emretti

Kapıcı Mira, saraydan ayrılıp Medine�ye gitmeye hazırlanan Şuca�nın (ra) yanına vardı Onun için hazırladığı yol azığı ile elbiseyi verdikten sonra, �Allah Resûlüne benden selâm söyle ve Müslüman olduğumu da ona haber ver� dedi

Salih SURUÇ

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com