Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hoşgörü, kültürü, mevlana

Hoşgörü Kültürü Ve Mevlana

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hoşgörü Kültürü Ve Mevlana

رَبَّنَاۤ اٰمَنَّا بِمَاۤ اَنْزَلْتَ وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِد۪ينَ

HOŞGÖRÜ kültürü ve mevlana

Muhterem Mü’minler!

Tarihte daima ismi rahmetle anılan, hayatlarından örnek kesitler sunulan değerli şahsiyetler vardır Bu müstesna kişiler, ilahi lütfa, sevgi ve rızaya nail olan, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle “Kendilerine nimet verilen kimselerdir Onlar, Allah ve Resulüne uyarak ideal islami hayat tarzını benimseyerek yaşamışlardır Onlar ki, Cenab-ı Hakkın; “Bilesiniz ki, Allah’ın dostlarına Hiçbir korku yoktur, Onlar üzülmeyeceklerdir de Onlar iman etmiş ve Allah’a karşı gelmekten sakınmış olanlardır” (1) diye vasıflandırdığı kıymetli kullardırİşte İslam’ı iman, ilim, amel, ihlâs, edep ve cihad olarak benliğine sindirmiş bir gönül adamı ve bir Hak dostu da Mevlana Celaleddin-i Rumi’dir Nitekim bu günlerde kendisinden bahsettiğimiz Hz Mevlana, ruhaniyetiyle gönüllerde taht kurmuştur Cana şifa, ruha gıda bahşeden ve hayatını, “hamdım, piştim, yandım” sözleriyle özetlemiştir Her yıl 17 Aralıkta vefatının yıl dönümünde gönüllerde anılmaktadır
Muhterem Müslümanlar!

Hazreti Mevlana, Kur’an ve Sünnete olan bağlılığını, deruni sevgisini ve derin aşkını “Ben şu canı bu tende taşıdığım sürece, Kur’anın kölesiyim, Muhammed Mustafa’nın ayağının tozuyum” diyerek duygularını dile getirmiştir Böylece Ali-İmran suresindeki “Ey Rabbimiz! Biz indirdiğine iman ettik ve Resule tabi olduk Bizi şahitlerle beraber yaz”(2) mealindeki ayeti kerimeyi açıklamaktadır Onun mısralarında sevgili Peygamberimize olan aşkı ve muhabbeti görmekteyiz Büyüklerin hepsi Allah sevgilisine âşıktırlar Zira Ona olan sevgi, O’nun ashabına, Ehl-i Beytine saygı duymayı gerektirir Sevgili Peygamberimiz (SAV)’in “Müminlerin iman yönünden en kâmil olanı, Ahlakı en güzel olanıdır(3)Hadisi Şerifinden ilhamla Hazreti Mevlana: “İman, baştanbaşa edeptir, İslam yolu, edep ve hürmet yoludur İmanın Kemale ermesi, gönüllerin takva ile buluşması, güzel ahlak ve üstün edeple mümkündür” demektedir Bütün insanlığa evrensel mesaj yüklü ifadeleriyle şöyle sesleniyor: Gel, gel ne olursan ol yine gel İster kâfir, ister Mecusi, ister puta tapan ol yine gel Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel”
Aziz Mü’minler!

Bütün varlığı ile İslam’ı yaşamış olan Hz Mevlana, gerçek anlamda insanları Allah’a kul olmaya davet etmiştir Vasiyetinde, Peygamberlerin ve Salih kimselerin yolunda yürümeyi, Allah’a kulluk yolunda yürüyen, bir takım çetin imtihanlara tabi tutulsa bile, sonuçta kesinlikle hiçbir kaybı olmayacağını hatırlatmaktadır Böylesine kulluk şuuru ile yaşayarak Rabbine kavuştu O, sadece kulluğu ile coşar ve şöyle haykırır “Kul oldum, kul oldum kul oldum! Ben sana hizmette iki büklüm oldum, her köle azad edilince sevinir İlahi, ben ise Sana kul oldum diye seviniyorum” Ya bizler! Kulluk borcumuzu nasıl ödüyoruz acaba ! O, Allah Resulü’nün izinde yürüdü Onun yolu aşk ve sevgi yoludur O, daima birleştiricidir, barıştırıcıdır Sevginin ve barışın adeta sembolüdür Sevgili Peygamberimiz (SAV)’in “Birbirinizi sevmedikçe gerçek Mümin olamazsınız”(4) Hadisi Şerifiyle iman ile sevgi irtibatını hayata hâkim kılmak istemiştirOnun bize rehber edineceğimiz şu öğütleriyle hutbemi bitiriyorum: “Sevgide Güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol

Hazırlayanın Adı Soyadı : Lokman METİN
Unvanı : Yerlikavak Ky C İ-H / Akyaka

(1)-Yunus:62-63
(2)-Ali-İmran: 53
(3)-Ahmed bHanbel :Müsned, 2/250
(4)-Müslim:İman, 93

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com