Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dili, dilidir, namazın, vahyin

Namazın Dili Vahyin Dilidir.

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Namazın Dili Vahyin Dilidir.

Namazın dili vahyin dilidir

Kur’an’ın dili de öyle

Kaldı ki namaz entelektüel bir faaliyet değildir, ibadettir İbadetin dili “söz”e değil “öz”e dayanır
Çünkü ibadet insanın Allah’la kurduğu özge bir iletişim dilidir

Kur’an’a gelince:

Kur’an’ın iki dili vardır; birincisi beşeri dil, ikincisi metafizik dil Beşeri dili Arapça’dır ve elbet anlaşılmalıdır Çünkü Kur’an anlaşılıp hayatı yeniden inşa etsin diye gönderilmiştir “Oku!” emri “anla”yı da içerir

Fakat Kur’an’ın bir de metafizik dili vardır ki, o dil bülbülün ötüşüne, ırmağın şırıltısına, ormanın uğultusuna benzer Afrika’nın bülbülleri Huasaca ötmez İngiltere’nin ormanları İngilizce uğuldamaz Tuna Viyana’dan Karadeniz’e kadar hep aynı dili kullanarak akar

Kur’an’ın üst dili de böyledir O, kulakla değil yürekle dinlenir ve anlaşılır İşte o ibadette okunan Kur’an’ın dilidir ve bu dilin insanın akleden kalbine üşüştürdüğü anlamlar bambaşka anlamlardır

Kur’an’ı hem anlayın, hem dinleyin Bugünler her zamankinden daha fazla Kur’an’la haşir neşir olacak günlerdir Çünkü bu bereketli zamanların vesilesi Kur’an’dır Meselâ bu Ramazan’da Kur’an’ın anlamı baştan sona bitirilmeliydi Kur’an’ın mesajı kendi bütünlüğü içerisinde ancak böyle kavranabilir Fakat ben, giderek azalan bir lezzeti daha hatırlatmak isterim: Kur’an tilaveti dinlemek

Bugünlerde yoruldukça beni dinlendiren ve teselli eden tek uğraşım Kur’an dinlemek oluyor Bu doyulmaz zevki bana yaşatan, Kâbe İmamı Ahmet el-Acemi’nin o içten, o anlayarak ve anlamını ruhunda yaşayarak okuduğu Kur’an Acemi’nin arkasında Kâbe’de kıldığım sabah namazları geliyor gözümün önüne Bazan, üstadın sesi beni alıp götürüyor, kendimi Kâbe’de sabah namazı kılıyormuş gibi hissediyorum İnce yürekli Acemi, insanın iç dünyasında fırtınalar estiren kıyamet sahnelerini anlatan ayetlere gelince, sesine gözyaşını da katıyor İşte o zaman, bu sesin neden yüreğinize işlediğini anlamakta zorlanmıyorsunuz

Ben dönüp dönüp dinliyorum Okurlarıma da tavsiye ediyorum Hâttâ dinlerken bir yandan da anlamı mealden takip edilirse, Kur’an’ın iki diline de muhatap olunmuş olur

Hatim adlı bir tek CD’de Kur’an’ın bütünü hem de görüntülü olarak dinlenebiliyor Kur’an’ı Acemi’nin sesiyle bize sunan Adım Prodüksiyon ve başından beri bu proje için olağanüstü çaba sarfettiğine yakından tanık olduğum Hakan Sarıhan, takdire şayan bir hizmete imza atmışlar

Mustafa İslamoğlu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com