Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
engin, haritası, kuruluşunda, malay, yol, şirket

Şirket Kuruluşunda Yol Haritası / Engin Malay

Eski 08-01-2012   #1
Şengül Şirin

Yeni Türk Ticaret Kanunu'na ve uygulamalara yönelik işlemlere başladık Önce beş ortaklı bir anonim şirketi, tek ortaklı anonim şirkete dönüştürmeyi yaparak İzmir’de bir ilki gerçekleştirdim Dün ise tek ortaklı bir limited şirket kurma işlemlerine başladım Siz bu yazıyı okuduğunuz zaman tek ortaklı limited şirket kuruluş işlemlerini de gerçekleştirmiş olacağım Tek ortaklı ve nakdi sermayeli limited şirket kuruluşu sırasında ne gibi bir yol izleneceğini de sizlerle paylaşmak istiyorum, ancak bu yazdıklarımın hepsinin, Bakanlığın yönetmelik çıkarmasına kadar geçerli olduğunu da tekrar hatırlatmak isterim
Şimdi nasıl bir yol izleneceğini maddeler halinde sunuyorum:
1- Unvan sorgulaması yapılacak,
2- Ana sözleşme örneği hazırlanacak,
Şirket sözleşmesinde aşağıdaki kayıtların açıkça yer alması gereklidir:
a) Şirketin ticaret unvanı ve merkezinin bulunduğu yer
b) Esaslı noktaları belirtilmiş ve tanımlanmış bir şekilde, şirketin işletme konusu
c) Esas sermayenin itibarî tutarı, esas sermaye paylarının sayısı, itibarî değerleri, varsa imtiyazlar, esas sermaye paylarının grupları
d) Müdürlerin adları, soyadları, unvanları, vatandaşlıkları
e) Şirket tarafından yapılacak ilanların şekli (Md576)
3- Ana sözleşme noterden onaylatılacak,
4- Tescilde kullanılmak üzere imza beyannamesi yaptırılacak,
5- Resimli nüfus sureti,
6- İkametgâh belgesi,
7- Nace kodu belirtilmiş ticaret sicil müdürlüğüne yazılmış dilekçe,
8- Kurucular beyannamesi,
9- Tüzel kişiler için oda kayıt beyannamesi,
10- Rekabet Kurumu'na sermayenin onbinde dördü oranında yatırılmış tutarın makbuzu,
11- Sermayenin dörte birinin yatırıldığına dair makbuz ve banka mektubu eklenecek
Yukarıda sayılanlar hazırlandıktan sonra bulunduğunuz yerdeki ticaret sicil müdürlüğüne müracaat edilecek Eski Türk Ticaret Kanununa göre önce bulunduğunuz Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü'nden izin alınması gerekiyordu
Şirket kuruluşunda başka bir konu da ticari defterler:
Kuruluşuna teşebbüs edilen şirketin ticari defterleri ve tasdiki hususunda bilgi aktarmak istiyorum:
Bilindiği gibi yeni Türk Ticaret Kanunu’nun; “Ticari defterler” ana başlığı altında hangi defterlerin ticari defter oldukları açıklanmıştır
Bu defterler ve defterlerin tasdikine ilişkin bilgileri de Cuma günü sizlerle paylaşmak istiyorum
Kaynak: Yenigün Gazetesi

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com