Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > EÄŸitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > EÄŸitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
açıköğretim, bilmek, eğitim, için, istedikleriniz, yurtdışı

Açıköğretim Yurtdışı Eğitim İçin Bilmek İstedikleriniz.

Eski 07-31-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Açıköğretim Yurtdışı Eğitim İçin Bilmek İstedikleriniz.

Anadolu Üniversitesi'nin çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının Üniversite eğitimi için yurtdışında başlattığı eğitim-öğretim hizmetleri, üniversitenin 1986 yılında Almanya'nın Köln şehrinde açtığı büro aracılığı ile yürütülmektedir

Bu büronun görevi, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan diğer bürolar gibi, uzaktan öğretim sistemi ile eğitim veren fakültelere kayıtlı öğrencilere açık yükseköğretim hizmetlerini yerel olarak sunmaktır Buna göre, üniversitenin Batı Avrupa Programlarına kayıt yaptıran öğrenciler, Batı Avrupa Bürosunun öğrencileri değil, Türkiye'de resmi bir devlet üniversitesi olan Anadolu üniversitesi'nin İşletme, İktisat veya Açıköğretim Fakültesi öğrencileridir Batı Avrupa Bürosu Anadolu üniversitesi'nden bağımsız olarak öğretim programları uygulayan bir kurum niteliği taşımamaktadır------------------------------

Kayıt KoşullarıAnadolu üniversitesi Batı Avrupa Programlarına kayıt yaptırabilmek için adayların öncelikle Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre, İngiltere, Norveç, Danimarka, Finlandiya gibi Avrupa ülkelerinde geçerli oturma iznine sahip olması ve bunun kesin kayıt süresi içinde de devam etmesi veya öğrenime başladığında yukarıda belirtilen bu ülkelerden birinde ikâmet etmek üzere Türkiye'den bu ülkelere gidecek olanlardan, * TC vatandaşı olan (Yabancı öğrenci kontenjanı bulunmaktadır),

* Lise veya dengi bir okulu bitiren veya kesin kayıt süresinde bitirecek olan (sınavı kazanan adaylar, kesin kayıt sırasında bu durumlarını belgelendirmek zorundadır),

* üniversitemiz tarafından Avrupadaki sınav merkezlerinde yapılan Giriş Sınavı'nı veya Türkiye'de öSYM (öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan öSS (öğrenci Seçme Sınavı)'nı kazanan,

* öğrenim bedelini karşılayan,

* öğrenci kaydı için gerekli olan ve kesin kayıt sırasında istecek diğer belgeleri sağlayan (üniversite tarafından gönderilecek kesin kayıt bilgi formu, adayların Türkiye Cumhuriyeti Lise veya dengi okul mezunu olduklarına ilişkin diploma veya denklik belgesi, Türk yükseköğretim mevzuatına göre çekilmiş 4,5x6 ölçülerindeki dört adet vesikalık fotoğraf, öğrenim giderlerini ödeme makbuzu, üniversite tarafından gönderilecek bilgi formu, askerlikle ilişkisi bulunanların askerlik tecil belgeleri gibi)------------------------------herkes kayıt yaptırabilir Adayların Türkiye'ye tatile gitmeden önce diploma ve askerlik durumlarıyla ilgili belgelerini kontrol etmeleri, gerekiyorsa bu belgeleri izin dönemlerinde Türkiye'de bulundukları süre içinde hazırlatmaları, zamandan tasarruf sağlamaları ve kayıt işlemlemlerindeki kolaylık açısından önerilirGiriş Sınavı veya öSS sonucuna göre kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilere kesin kayıt için hazırlamaları gereken belgelerin neler olduğu kayıt sırasında ayrıca duyurulacak; kesin kayıt için gerekli bazı formlar adayların adresine üniversitemiz tarafından gönderilecektir ------------------------------Sınav SistemiBatı Avrupa Programlarında okuyan öğrenciler ara sınavı, yılsonu sınavı veya bütünleme sınavına girerler çoktan seçmeli test şeklinde yapılan ve üniversitemizin Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde bilgisayarla değerlendirilen bu sınavlarda öğrencilerin derslerin her birinden başarılı olmaları gerekmektedir öğrenciler Anadolu üniversitesi Açıköğretim Sistemine Göre öğretim Yapan Fakülteler öğreti ve Sınav Yönetmeliğine bağlıdır Bu nedenle de kendilerine her öğretim yılı başında gönderilen öğrenci kılavuzundaki yönetmelik hükümlerini okuyarak daha kapsamlı bilgi edinebilirlerGiriş Sınavı da Türkiye'de yapılan öSS gibi olup, adayların Türkçe, Matematik ve genel kültürle ilgili bilgilerini ölçmek amacına yöneliktir Giriş Sınavı ile ilgili olarak detaylı bilgi almak için Giriş Sınavı Başvuru Kılavuzu'nu okuyabilir veya Büromuz görelileri ile irtibat kurabilirsiniz

------------------------------önlisan s Programları (2 yıllık)

Açıköğretim Fakültesi * Dış Ticaret önlisans Programı

* Turizm ve Otelcilik önlisans Programı

* Halkla İlişkiler önlisans Programı

* Bilgi Yönetimi önlisans ProgramıDış Ticaret önlisans Programı Bu program, ihracat ve ithalata dayalı bankacılık, taşımacılık, gümrük gibi dış ticaretle ilgili işkollarında çalışacak ara insangücü yetiştirmeyi amaçlamaktadır Mezunlarına kendi işlerini kurabilecek bilgi ve beceriyi de kazandırmayı hedefleyen bu programda, dış ticaret işlemleri, gümrükleme, kambiyo mevzuatı gibi dersler yer almaktadır Mezunlar, ithalat ve ihracatla ilişkili tüm işletmelerde, bankaların kambiyo servislerinde, maliye ve gümrük işlemleri ile ilgili birimlerde çalışabilirlerTurizm ve Otelcilik önlisans Programı

Turizm alanındaki pek çok işletmenin nitelikli ara insangücü ihtiyacının karşılanması için uygulamaya konulan bu programda, öğrencilere servis, kat hizmetleri, mutfak, önbüro ve insan ilişkileri konularında gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanır Bu programı bitiren öğrenciler turistik tesislerin çeşitli hizmet birimlerinde çalışabilirler, bu alanda kendi işlerini kurabilirler ya da kendilerine ait işletmeleri yönetebilirlerBu programın 'Uygulamalı Eğitim ' kısmı da vardır Tüm öğrenciler için zorunlu olan bu eğitimin süresi üç aydır öğrenciler uygulamalı eğitime 1 veya 2 sınıfta bir kereye mahsus olmak üzere katılabilirler Uygulamalı eğitimi yapmayan öğrenci programdan mezun olamaz öğrenciler turizm sezonunun başlaması ile birlikte uygulamalı eğitim yapacakları tesislere gönderilirler Bu eğitimin yapılacağı tesisleri öğrencilerin kendileri bulabilecekleri gibi, bu konuda Dekanlık da gerekli durumlarda yardımcı olacaktır Bu programa yurtdışından katılacak öğrenciler için Dekanlıkça özel düzenlemeler yapılabilecektir Uygulamalı eğitimle ilgili esaslar ve daha ayrıntılı bilgiler kesin kayıt aşamasında öğrencilere duyurulacaktırHalkla İlişkiler önlisans Programı

Bu program, halkla ilişkiler alanında çalışacak ara insangücü yetiştirmeyi amaçlamaktadır Mezunlarına kendi işlerini kurabilecek bilgi ve beceriyi de kazandırmayı hedefleyen bu programda,halkla ilişkiler konusundaki dersler yer almaktadır Mezunlar, halkla ilişkiler ile ilgili birimlerde çalışabilirlerBilgi Yönetimi önlisans Programı

Bu program, internet ve intranet alanlarında nitelikli ara elamanı yetiştirmeyi amaçlamaktadır Programda yer alan dersler ağırlıklı olarak internet üzerinden verilmekte ve her öğretim yılı için sınırlı sayıda öğrenci alınmaktadır Program hakkında geniş bilgi almak için http://bilgianadoluedutr adresine bakabilirsiniz------------------------------

YURTDIŞINDA AçIKöĞRETİM OKUYAN öĞRENCİLERİN KAYDINI TüRKİYE'YE ALDIRMASIAnadolu üniversitesi'nin Batı Avrupa Programlarına kayıtlı bulunan ve en az bir öğretim yılı öğrencilik yapanlardan yurtdışında resmi görevleri sona erenler ile Türkiye'ye kesin dönüş yapan vatandaşlarımız, öngörülen koşulları yerine getirmeleri halinde öğrenimlerine Türkiye'de (Sınavlara Eskişehir'de katılmak üzere) devam edebilirler Bu durumdaki öğrencilerin 1 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında Anadolu üniversitesi Batı Avrupa Bürosu'na veya Eskişehir'deki Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı'na bir dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir

TüRKİYE'DE AçIKöĞRETİM OKUYAN öĞRENCİLERİN KAYDINI YURTDIŞINA ALDIRMASIAyrıca Anadolu üniversitesi'nin Türkiye'deki Açıköğretim Programlarına (İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Dış Ticaret, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Halkla İlişkiler ve Bilgi Yönetimi) kayıtlı olup da, Avrupa ülkelerinden birinde yasal oturma iznine sahip ve bulundukları ülkenin resmi makamlarından İkamet Belgesi temin edebilecek olanlar; yurtdışı adresini belirtilen bir dilekçe ile 1 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında Anadolu üniversitesi Batı Avrupa Bürosu'na veya Eskişehir'deki Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı'na bir dilekçe ile başvuruda bulunabilirler------------------------------Batı Avrupa Programlarına nakil yaptırmayan ve Türkiye'de kayıtlı bulunan öğrencilerin yurtdışındaki sınav merkezlerinde sınava girmeleri mümkün değildirBatı Avrupa Programlarına nakil yaptıran öğrenciler de diğer Batı Avrupa Programları öğrencilerinin ödediği öğrenim giderlerini öderlerAçıköğretim yurtdışı eğitim dünyada; Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre, İngiltere, Norveç, Danimarka, Finlandiya gibi Avrupa ülkelerinde hizmet vermektedir

yenikampuscom

------------------------------Ä°LETÄ°Å žÄ°M BÄ°LGÄ°LERÄ°

Başvurularınız için adres, telefon ve faks numaraları TC Anadolu üniversitesi

Batı Avrupa Bürosu

Friesenplatz 13

50672 Köln / DeutschlandTel: 0221 / 51 10 44 (5 Hat)

Faks: 0221 / 52 11 49

e-posta: bap@anadolu-unideBüro çalışma saatleri:

Pazartesi - Cuma: 800-1200 / 1300- 1700Telefonla bilgi almak için:

Pazartesi - Cuma: 1400- 1700(Büro Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır)Türkiye Adresi

Anadolu üniversitesi Açıköğretim Fakültesi BAP-Bürosu

Yunus Emre Kampüsü

26470 Eskişehir - Türkiye

Tel: 00902223350580'den 2675 ------------------------------

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

forumsinsi.com