Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
deltada, doğa, eğitimi

Deltada Doğa Eğitimi..

Eski 07-31-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Deltada Doğa Eğitimi..

okundu

Ege üniversitesi (Eü) Rektörü Prof Dr Candeğer Yılmaz, doğa bilincinin oluşmasında bilimin rehberliğine ihtiyaç olduğunu söylediProf Dr Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında Eü Edebiyat Fakültesince yürütülen Gediz Deltası-Spil Dağı Milli Parkı-Kula ve çevresinde Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi adlı projenin dördüncüsüne başlandığını kaydettiProjenin TüBİTAK desteği ile gerçekleştirildiğini anlatan Prof Dr Yılmaz, şu bilgileri verdi: Doğa bilincinin oluşmasında ve yeni bir yaşam biçiminin önerilmesinde bilimin rehberliğine ihtiyaç var Farklı alanlardaki genç araştırma görevlilerine ve izci lideri öğretmenlere geniş bir ekoloji ufku kazandırmak, doğanın dilinin öğretilmesi yoluyla bilimin popülerleştirilmesine yardımcı olmak amacıyla yürütülen proje 12 gün sürecek Projeye değişik illerde görev yapan 17 izci lideri öğretmen ile farklı üniversitelerden 17 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 34 kişi katılacakProje Yürütücüsü Prof Dr Mustafa Mutluer, küresel felaketlerin son yıllarda hızla arttığına dikkati çekerek, İnsanlık doğal olaylar karşısında çaresiz kalıyor Gelişmiş ülkeler bu konuda alınabilecek önlemler konusunda 30 yıl önce harekete geçti ülkemizde de bu alandaki çalışmalara hız vermek durumundayız diye konuştuEge üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof Dr İlhan Kayan ise dünya nüfusunu kontrol altında tutmanın imkansız olduğunu, ancak mutlu yaşayabilmek için çevre ile dost yaşamanın yollarını bulmak gerektiğini anlattıPROJEGediz Deltası-Spil Dağı Milli Parkı-Kula ve çevresinde Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi adlı doğa eğitimi projesi kapsamında, Spil Dağı Milli Parkı ve çevresinin sunduğu doğal ve kültürel değerler, üniversite öğretim üyeleri ve diğer uzmanların katkılarıyla bütüncül ve katılımcı bir eğitim anlayışı temelinde işlenecekEğitim sırasında bölgenin sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerin ekoturizme açılabilmesinin şartları tartışılacak

Proje kapsamında, Kula yöresinin başlıca volkanik şekillerinin oluşum ve özellikleri, Ulucak höyüğünde prehistorik dönem doğa-insan ilişkileri, İzmirin ilk yerleşim alanı olan Yeşilova höyüğünde deneysel arkeoloji çalışmaları, Bornova-Salhane kıyı düzlüğünde sondaj çalışması, Spil Dağı Milli Parkının doğal ve kültürel özellikleri, Soma Havzasında arazi kullanım sorunları ve Soma Termik santralinin çevresel etkileri, Bergama Ovacık altın madeni çıkarım alanı, İkizgöller ve Homeros vadisi, Aigai Antik Kentinin tanıtılması, Akhisar Beyoba Sazoba Antropojen kumul alanı, İzmir Kuşcennetinin ekolojik açıdan değerlendirilmesi konusunda uygulamalı çalışmalar gerçekleştirilecek

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com