Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlayışı, batılı, cumhuriyet, döneminde, kaynaklarla, kompozisyon, mukayesesi, reyhan

Cumhuriyet Döneminde Kompozisyon Anlayışı -Ve Batılı Kaynaklarla Mukayesesi- | Reyhan

Eski 07-30-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Cumhuriyet Döneminde Kompozisyon Anlayışı -Ve Batılı Kaynaklarla Mukayesesi- | Reyhan

Cumhuriyet Döneminde Kompozisyon Anlayışı -ve Batılı Kaynaklarla Mukayesesi- | Reyhan Özsarı

Kitap Adı:Cumhuriyet Döneminde Kompozisyon Anlayışı
Yazar Adı: Reyhan Özsarı
Sayfa Sayısı: 210
Fiyat: 16 TL
Yayın Tarihi: Ocak 2011
ISBN: 978-605-5676-16-2
Kategori: Edebiyat / İnceleme / Araştırma

Kompozisyon bir konu ile ilgili çeşitli olguların düzenli olarak bir araya getirilmesinden oluşan bütünlük anlamına gelir Bu kelime edebiyat, müzik, resim, plastik sanatlar, mimarî, fotoğrafçılık, moda, dekorasyon, tekstil, sinema, tiyatro ve diğer sahne sanatları gibi güzel sanatların tamamını içine alan geniş kapsamlı bir terimdir Kompozisyonun temelinde organizasyon fikri vardır Organizasyon ise bütünlük, tutarlılık ve orantı ilkelerini üzerinde taşır Organizasyon ilkeleri sadece yukarıda sözü edilen alanlarda değil, aynı zamanda bu çalışmanın temelini oluşturan yazılı ve sözlü anlatım için de geçerli kurallardır Yazılı ve sözlü anlatımda kullanılan kompozisyonun malzemesi dildir Dilin etkili ve güzel bir şekilde kullanılması sanatına Batı kültüründe retorik, Türk-İslâm kültüründe ise belâgat adı verilmiştir Bu durum yazılı ve sözlü anlatımda kullanılan kompozisyonun retorik/belâgat ile ilişkili olduğunu göstermektedirBatı kültüründe kompozisyon retorikle birlikte ele alınmıştır Daha açık bir ifadeyle Batı?da verilen kompozisyon derslerinde büyük ölçüde 2500 yıllık retorik geleneğinden süzülen bilgiler kullanılmaktadır Bunun yanı sıra inceleme imkânı bulduğumuz Anglo-Sakson kaynaklı kompozisyon kitaplarında retoriğe ilâve olarak, gramer bölümlerinin de bulunduğunu belirtelim Türk-İslâm kültüründe durum biraz farklıdır Osmanlı eğitim sisteminde kompozisyon Tanzimat dönemine kadar Arap-Fars belâgat geleneğiyle birlikte ele alınırken, Tanzimat?tan Cumhuriyete kadar geçen sürede Türkçe belâgat kitapları ağırlığını hissettirmektedirCumhuriyet döneminde yazılan kompozisyon kitaplarında ise gerek içerik gerekse konuların ele alınış biçimi bakımından tam bir karmaşa görülmektedir Bu dönemde yazılan kompozisyon kitaplarının içeriği genellikle Türkçe?deki ses olayları, kelime, cümle ve paragraf bilgisi, plân çeşitleri, anlatım biçimleri, noktalama işâretleri ve imlâ kuralları, edebî türlere ait kısa bilgiler ve örnek metinlerden oluşmaktadır Ele alınan konular kısaca geçiştirilmekte, kitabın hacmi çoğunlukla tanınmış yazarlardan alınan metin örnekleriyle şişirilmektedir Eğitimin hangi düzeyinde olursa olsun, bu tür kitapları, ders kitabı olarak kullanan bir öğretmenin -eğer kendine has özel yeteneği ve birikimi yoksa - öğrencilerine etkili bir yazılı ve sözlü anlatım eğitimi veremeyeceği ortadadır Cumhuriyet döneminde yazılan kompozisyon kitaplarındaki bu eksiklik dikkate alınarak, Batı kaynaklı kompozisyon kitaplarıyla Türkçe kompozisyon kitaplarını karşılaştırma amacıyla hazırlanan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com