Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ile, ilgili, sevgisi, yazılar, yurt

Yurt Sevgisi İle İlgili Yazılar

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yurt Sevgisi İle İlgili Yazılar

Yurt Sevgisi İle İlgili Yazı Şiir Ve Sözler

Yurt savaşarak bedel ödeyerek elde ettiğimiz ve ulusumuzun yaşadığı topraklara verilen isimdir Yani yurt ecdadımızın bedel ödeyerek bizlere bıraktığı ve bizimde bu soumluluk bilinci ile savunmamız ve geliştirmemiz gereken topraklar olmaktadır

Atatürk Kuvay-i Milliye sınırları dahilinde yer alan bugün yaşadığımız yurdu Türk milletinin de büyük fedakarlıklar göstererek cansi perane bir şekilde savunarak kazanılan Kurtuluş Savaşı sonrasında bugünün ve yarının gençliğine emanet etmiştir Yurt sevgisi bireye küçüklükten itibaren aşılanmalıdır Kah aile de kah eğitim yuvalarında yurt sevgisi kavramının bireylerin beynine iyice sokulması gerekmektedir Bazı diğer toplumlara ait bireylerin yokedilmesi ve ya hakir görülmesi şeklinde ki dogmalar ve ya ideolojilerden farklı olarak yurt sevgisi kavramının içinde o yurdu seven ve yurdu için yaşayan her insan bir hak sahibi olarak görülmelidir

Ancak unutulmamalıdır ki yurt sadece askeri yöntemlerle savunulmaz Bir çok doğal zenginliği bulunan ülkemizde doğayı korumak ve doğanın korunması yolundaki uygulamalara katılmakda yurt sevgisinin bir parçası durumundadır Bu tarz davranışlar dünya ve insan sevgisi içerisinde değerlendirilse bile yurt sevgisi duymayan bir insanın bunu yapması pek de mümkün değildir

Atatürk’de yurt sevgisinin Türk toplumuna yerleştirebilmek adına büyük gayretler göstermiştir Atamız yurt sevgisi için “Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun Kutlu olan sensin Hepimiz senin için fedaiyiz Fakat sen Türk milletini ebedî hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın Türk toprağı! Sen, seni seven Türk milletinin mezarı değilsin Türk milleti için yaratıcılığını göster Türkiye halkı, mütevazı millî hudutları içinde bütün medenî insanlar gibi tam manâ ve şümulüyle yaşayacaktır

Sonuç olarak eğer ülkemizin uzun yıllar ayakta kalması mümkün olacaksa bunun en baş şartı bu ülkede yaşayan fertlerin yurt sevgisi ile dolu olmasıdır Son günlerde terisne beyn göçünün başlaması bile aslında yurdunu bir şekilde terk eden insanların aslında yurt sevgisi ile dolu olduğunu göstermektedir

YURT SEVGİSİ

Yurt sevgisi imandadır

Sevmeyenler insan değil

Sevmek saymak kuran dadır

Saymayanlar insan değil

Onu vermeyelim ele

Verelim biz hep el ele

Olalım gönül gönüle

Gelmeyenler insan değil

Açmayalım biz arayı

Bozmayalım bu sırayı

Saralım derin yarayı

Sarmayanlar insan değil

SAMİHİ gönlün hoş olsun

İnsanlar hep kardeş olsun

Ayak değil hep baş olsun

Olmayanlar insan değil

YURT SEVGİSİ

Bir acı yüzünden yurttan göç ettim

Seçtim gurbet yolun1 büyük suç ettim

Atamın emeğin2 erken hiç ettim

Bilmedim bu gurbet çok çok acıymış

İnsana en yakın: kardeş, bacıymış

Mektuplar okurum akan yaşımla

Anarım sizleri dertli başımla

Ağlarım sızlarım kalp ateşimle

YURT SEVGİSİ HAKKINDA SÖZLER

• Vatan sevgisi, ruhları kurtaran en kuvvetli rüzgardırBir minnet duygusudur Toprağına, havasına, suyuna, kurduna kuşuna teşekkür duygusudur Uğrunda can verenlere, ecdada, tarihe vefa ve saygı duygusudur

• Yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür

• Vatan bir milletin evidir

• Vatan, çalışkan insanların omuzları üstünde yükselir

• İnsan vatanını sever, çünkü hürriyeti, rahatı, hakkı vatan sayesinde kaimdir

• Atatürk; ”Vatanımın toprağı temizdir; elimi ve elinizi kirletmez!”

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com