Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kimdir, kosova, zehra

Zehra Kosova Kimdir?

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Zehra Kosova Kimdir?

Zehra Kosova Kimdir, Zehra Kosova Hayatı ,Zehra Kosova hakkında bilgi,Zehra Kosova otobiyografisi,Zehra Kosova eserleri

Zehra Kosova Kimdir, Hayatı

Zehra Kosova 1910 yılında Kavala'da doğdu Tütüncü bir ailenin kızı olan Kosova 1923 Mübadelesi ile Türkiye'ye geldi Tokat'a yerleştirilen ailesiyle birlikte tütün mağazalarında çalıştı

1930'da İstanbul'a ağabeyi yanına gelen Kosova, tütün depolarında çalışmayı sürdürdü Bu yıllarda tütün işçileri arasında örgütlenen Türkiye Komünist Partisi'ne (TKP) girdi ve 1934'te parti tarafından Moskova'daki Doğu Halkları Emekçi Üniversitesi'ne (KUTV)gönderildi Moskova'da yaşadığı sırada tanıştığı Mustafa İskender ile evlendi

1946'da Şefik Hüsnü'nin kurduğu Türkiye Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisi'nde görev aldı 1951'de TKP Tevkifatı'nda tutuklandı

1954'te ise Vatan Partisi tutuklamaları sırasında cezaevinde 16 ay yattı 18 Ağustos 2001 tarihinde vefat etti

ESERİ

1Ben İşçiyim

Zehra Kosova

İletişim Yayınevi / Anı Dizisi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com