Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dorothy, edith, kimdirhayatı, smith

Dorothy Edith Smith Kimdir?Hayatı

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dorothy Edith Smith Kimdir?Hayatı

Dorothy Edith Smith Hayatı

Dorothy Edith Smith Kim

Dorothy Edith Smith Biyografisi

Dorothy Edith Smith Hakkında Bilgi

Dorothy Edith Smith

6 Temmuz 1926 Yorkshire/İngiltere doğumlu Kanadalı sosyolog ve düşünürdür

Sosyoloji alanında; özellikle "feminist teori", "aile çalışmaları" ve "yöntem bilim" olmak üzere sosyolojinin birçok alt dalında yapmış olduğu çalışmaları, ayrıca da psikoloji ve eğitim çalışmalarını içeren diğer disiplinler üzerindeki etkileriyle sosyal bilimler tarihine önemli katkılarda bulunmuştur Bir sosyoloji alt dalı olan "kurumsal etnografya" alanının kurucusudur

Lisans eğitimini Londra Ekonomi Okulu'nda almış, doktorasını 1963 yılında Berkeley Üniversitesi'nde tamamlamıştır

1967 yılında British Columbia Üniversitesi'nde çalışmak üzere Vancouver'e taşınmış ve aynı üniversitede "Kadın Çalışmaları Programı"nın kurulmasında önemli etkisi olmuştur 1977 yılında Ontario Eğitim Çalışmaları Enstitüsü'nde çalışmak üzere, iki oğluyla birlikte Toronto/Ontario'ya taşınmıştır Emekli olana kadar bu kurumda çalışmayı sürdürmüştür Bu arada kurumsal etnografya alanındaki çalışmalarını sürdürdüğü Victoria Üniversitesi'nde profesör olarak görev almıştır

Sosyolojinin dönüşümüne olan katkılarından dolayı ve "feminist bakış açısı teorisi"nin sınırlarını "ırk, sınıf ve toplumsal cinsiyet"i içerecek şekilde genişlettiği için Amerikan Sosyoloji Birliği'nin "Seçkin Akademisyen Ödülü"nü ve "Feminist Sosyoloji" için "Jessie Bernard Ödülü"nü almıştır Ayrıca Kanada Sosyoloji ve Antropoloji Birliği'nden de iki ödül almıştır Bunlardan birisi "Büyük Katkı Ödülü" ve diğeri ise "Bir Sorunsal Olarak Her Günkü Dünya: Feminist Bir Sosyoloji" adlı kitabı için aldığı "John Porter Ödülü"dür

Ailesi

Annesi Dorothy Place, babası Tom Place'dir Üç erkek kardeşi vardır Kardeşlerinden birisi olan Ullin Place bir beyin süreci olarak bilinç üzerine çalışmaları ile tanınmaktadır Diğer bir kardeşi Milner Place ise tanınmış bir İngiliz şairidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com