Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Yazılım & Donanım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
45nm, ayında, fiyatlar, gözler, için, intelde, modeller, ocak, yeni

İntel'de 45Nm İçin Gözler Ocak Ayında; Yeni Modeller Ve Fiyatlar

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İntel'de 45Nm İçin Gözler Ocak Ayında; Yeni Modeller Ve Fiyatlar

Her ne kadar son günlerde FSB hızı ile ilgili yaşanan bir sorundan ötürü Intel'in 45nm üretim teknolojisine sahip Yorkfield kod adlı 4 çekirdekli işlemcilerinin piyasaya çıkışını Ocak ayından sonraki bir tarihe kaydıracağına yönelik bir takım iddialar ortaya atılmış olsa da Intel cephesinde mevcut takvim ile ilgili en azından şu an için bir değişiklik gözlemlenmiyor 12 Kasım itibariyle 45nm üretim teknolojisini ve bu teknolojiyi kullanan 15'i Xenon serisinden biri ise extreme serisi dahilinden hazırlanan Core 2 Extreme QX9650 olmak üzere toplamda 16 adet işlemcisini lanse eden Intel tarafında son kullanıcıların gözü kulağı Ocak ayına kitlenmiş durumda Zira firma son kullanıcı odaklı yeni Penryn işlemcilerinin lansmanını önümüzdeki ay yapmaya hazırlanıyor
Intel'in mevcut yol haritasına baktığımız zaman yeni bir yılın başlanıgıcı olan Ocak ayının işlemci dünyası içinde yeni bir dönemin başlangıcı olacağını görebilmek mümkün Zira Intel, 45nm üretim teknolojisini yaygınlaştıracak işlemci modellerini Ocak ayından itibaren endüstrinin ve kullanıcılarının beğenisine sunacak 20 Ocak itibariyle resmi duyurusu yapılacak olan toplamda 10 farklı işlemcinin 9'u 45nm üretim teknolojisi ile üretilirken biri ise 65nm üretim teknolojisi ile üretilecek Firmanın lansmanını yapacağı 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerden bir tanesi extreme serisi dahilinde yer alırken toplamda dört çekirdekli (Quad-Core) 4 ve çift çekirdekli 5 işlemcinin duyurusu yapılarak pazara sunulacak Intel'in anons edeceği işlemcilerinden bazıları kendi içlerinden ilkleri de barındıracak Örneğin Core 2 Extreme QX9770 işlemcisi, 1600MHz FSB'ye sahip olan ilk extreme model olurken E1200 modeli de yaklaşık 10 yıllık geçmişi olan Celeron ailesinin ilk çift çekirdekli (dual core) modeli olacak

45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilere baktığımızda kuşkusuz ilk dikkat çeken modelin Core 2 Extreme QX9770 olduğunu görüyoruz 32GHz'lik yüksek saat hızı ve 1600MHz'lik FSB frekansıyla öne çıkan 4 çekirdekli işlemcinin seviye 2 (L2) belleği ise 12MB X48 yonga seti ile kullanılmak üzere tasarlanan işlemci Intel'in ürün gamı dahilinde adetli alımlarda etiketi fiyatı 999$'ı geçen ilk işlemci olma özelliğini de taşıyacak Zira Core 2 Extreme QX9770'in 1000 adetlik alımlarda fiyatının 1399$ olarak belirlendiğini görüyoruz Bu noktadan hareketle Core 2 Extreme QX9770'in satıcısına göre değişmekle birlikte son kullanıcıya maliyetinin yaklaşık olarak 1450-1500$ aralığında olacağını söyleyebilmek te mümkün X48 yonga setini kullanan bir anakart ile desteklendiğinde ise iki yeni ve iddialı ürünün cüzdan geniş performans tutkunu ülkemiz tüketicilerine maliyeti ise 2000$ sınırına yaklaşacak gibi gözüküyor
Tabi Intel cephesinde 45nm üretim teknolojisine sahip işlemci ailesinde daha düşük fiyat etiketiyle gelecek olan ve ciddi şkeilde popüler olma potansiyeline sahip işlemciler de yok değil Son kullanıcı nezdinde gelen yorumlar özellikle firmanın Core 2 Quad 9450 modelini işaret ediyor 266GHz'lik saat hızına sahip olan işlemci 1333MHz FSB'ye ve 12MB seviye 2 belleğe sahip 95 watt'lık güç tüketimi olan işlemcinin belirlenen fiyatı ise 316$ Intel'in Core 2 Quad 9450 modeli kendinden bir düşük model olan 6MB seviye 2 bellekli Core 2 Quad 9300 modelinden yanlızca 50$ daha pahalı, sadece biraz daha yüksek saat hızına sahip olan 283GHz'lik Core 2 Quad 9550 modelinden ise yaklaşık 215$ daha ucuz olması nedeniyle 45nm üretim teknolojisine sahip Quad serisi işlemci ailesinin muhtemelen en popüler modeli olacak gibi görünüyor Tabi bu işlemcilerin piyasaya giriş yapması ile birlikte özellikle stok eritebilmek adına an itibariyle satılmakta olan 65nm üretim teknolojisine sahip Core 2 Quad işlemcilerin fiyatlarında da bir miktar indirime gidilebilir

İşlemci dünyasında yeni bir milestone yani kilometre taşı sayılan 45nm üretim teknolojisine sahip işlemci ailesinin çift çekirdekli modellerine baktığımızda ise giriş seviyesinde aynı fiyat etiketine sahip iki farklı moedelin bizleri karşıladığını görmekteyiz ki bu işlemciler E8190 ve 8200 modelleridir Her iki işlemci arasında var olan fark ise E8190 modelinin E8200 modelinin aksine daha çok kurumsal kullanıma yönelik olarak desteklenen sanallaştırma ve veri güvenliği için geliştirilen Trusted Execution teknolojilerini desteklememesi gösterilebilir Bu iki fark dışında her iki işlemci de 266GHz'lik saat hızı ve 6MB'lık seviye 2 bellekleri ile aynı temel özelliklere sahipler Penryn işlemci ailesinin masaüstü için geliştirilen çift çekirdekli (dual-core) ürün gamının ilk etapta çıkacak en iddialı modeli ise 316GHz'lik saat hızına ve 6MB seviye 2 belleğe sahip olan E8500 modeli oluşturacak Tabi yüksek saat hızına rağmen 45nm üretim teknolojisinin sağladığı avantaj ile işlemcisinin güç tüketimi ise 65 watt düzeyinde kalmış görünüyor
Bu arada Q9300 ve E8500 modelleri arasında mücadele bir süredir var olan Q6600 ve E6850 mücadelesine benzer nitelikte olacak Zira aynı fiyat seviyesinde kullanıcılar ihtiyaçlarına göre yüksek saat hızı veya daha fazla çekirdek tercihinde bulunabilecekler 45nm üretim teknolojisinin beraberinde getirdiği 47 adet yeni komut seti özellikle destek veren çoklu ortam uygulamalarında ciddi performans kazanımı sağlarken yeni üretim teknolojisinin en ciddi etkisini son kullanıcılar pratik olarak yüksek saat hızlarına ulaşabilme yani overclock cephesinde görebilecekler Zira 65nm üretim teknolojisine sahip dört çekirdekli işlemciler için bile genellikle 35GHz gibi bir seviyeden sonra hava soğutma yerine sıvı soğutmaya geçmek gerekirken yeni modeller ise 4GHz gibi hayli yüksek saat hızlarına bile kaliteli bir hava soğutma ile günlük stabil olarak kullanılabilecek Intel cephesinde herkesin gözü Ocak ayında çünkü firma gerçekten iddialı geliyor Bakalım AMD yeni yılı nasıl karşılayacak ki o da ayrı bir yazımızın konusu olacak

[b]
Kaynak: Donanımhaber

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com