Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ilgilendirmeyen, kendisini, sakınmak, sözlerden

Kendisini İlgilendirmeyen Sözlerden Sakınmak

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kendisini İlgilendirmeyen Sözlerden Sakınmak

Kendisini Ilgilendirmeyen Sözlerden Sakınmak
KENDİSİNİ İLGİLENDİRMEYEN SÖZLERDEN SAKINMAK

*- Zühri, Ali Bin Huseyn (Zeynel Abidin)(R)’dan rivayet ediliyor; Rasulullah (S) buyurdu ki;
“Kişinin kendisini ilgilendirmeyen şeyleri terk etmesi, İslam’ın güzelliğindendir”
*- Kab Bin Ucre (R)’dan “ Peygamber (S) Kab’ı göremeyince onu sordu Dediler ki; “Hasta” Bunun üzerine Rasulullsh (S) onu ziyarete gitti Onun yanına girince buyurdu ki; “ Ey Ka’b seni müjdelerim! Bunun üzerine Ka’bın annesi;
“ Senin için cennet hayırlı olsun ey Ka’b!” dedi Rasulullah (S) buyurdu ki;
“ Allah adına kesin şeyi söyleyen kim?” Ka’b; “ Annemdir ya Rasulullah!” dedi Bunun üzerine buyurdu ki; “ Ey Ka’b’ın annesi! Ne biliyorsun belki Ka’b kendisini ilgilendirmeyen boş söz konuşmuş veya kendisine zararı olmayan şeyi men etmiş olabilir”
*- Zeyd Bin Eslem (R) dedi ki; Ebu Dücane (R)vefat hastalığı anın da iken, onun yanına girildiğin de şöyle dedi;
“Kendimde şu iki amelden başka kuvvetli bir amel yoktur; Beni ilgilendirmeyen hususlarda konuşmadım, kalbimde Müslümanlar için selamette idi”
*- Seyar Ebil Hakim dedi ki; “ Lokman Hekim’e; “ Hikmetin nedir?” denildi O da dedi ki; “ Ben saklanan şeyi araştırmam, beni ilgilendirmeyen şeyin üzerinde durmam”
*- Amr İbni Kays’tan; “ Bir adam Lokman’a uğradı ve onun yanında insanların toplanmış olduğunu gördü “ Sen falan oğullarının kölesi değimlisin?” dedi O da “ evet” deyince, gördüğü bu hale nasıl eriştiğini sordu Lokman (As) dedi ki;
“ Doğruyu söylemek ve beni ilgilendirmeyen şeyler hakkında susmak”
*- Muverrık el-Icli dedi ki; “ Yirmi senedir bir iş peşindeyim, ona muvaffak olamadım ama peşini de bırakmadım” Dediler ki; “ Ey Mütemir’in babası peşinde olduğun o iş nedir?” Muverrık (R) dedi ki;
“ Beni ilgilendirmeyen şeylerden susmaktır”

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com