Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Pasta, Kek, Börek & Kurabiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
böreği, böreklertosun

Börekler-Tosun Böreği

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Börekler-Tosun Böreği

Börekler-Tosun Böreği
Tosun Böreği

Havaların sıklıkla değişmesi bizim eve hastalık getirdi önce eşim grip oldu şimdide ben oldum kendimi oldukça yorgun hissediyorum, aman kendinize dikkat edin havalara aldanmayın bizim gibi hasta olmayınBu defaki tarif arşivden geçen haftalarda yaptım , bakmayın uzun aşamalarla anlattığıma hem kolay hemde çok lezzetli oluyor bizim gibi mercimek sevenlerdenseniz bu tarifi denemenizi öneririm

İçi İçin

1 kase haşlanmış yeşil mercimek
1 adet soğan
2 çorba kaşığı sıvıyağ
tuz,karabiber,krmızıbiber
Hamuru İçin
2 çay bardağı sıvıyağ
2 su bardağı ılık su
1 paket kabartma tozu
aldığı kadar un

Hamurun İçi İçin

125 gr eritilmiş margarin
2 çorba kaşığı haşhaş tohumu

Üzerine

yumurta sarısı
haşhaş tohumu
Soğanı sıvıyağda soteledim üzerine mercimeğide ekleyip sotelemeye devam ettim üzerine tuz,karabiber ve kırmızıbiber ekleyip ocaktan aldım soğumaya bıraktım

Hamur için yağ,su kabartma tozu ve unu azar azar ekleyerek yumuşak bir hamur elde ettim 15 dakika dinlendirdimUfak bezeler koparıp oklava ile tepsi büyüklüğünde açtım, eritimiş yağın içerisine haşhaşı ekleyip hamurun içine sürdüm ve hamuru 3 parmak kalınlığında kestim, kestiğim parçaları tek tek rulo yapıp buzdolabına koydum 10 dakika beklettim

Dolaptan çıkan ruloları tekrar yuvarlayıp merdane ile tabak büyüklüğünde açtım içine mercimekli harcı koyup önce iki kenarı sonrada iki üst kenarı birleştirip ek kısmı alta gelecek şekilde yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizdimÜzerine yumurta sarısı ve haşhaş sürüp önceden ısıtılmış fırında 180 derecede pişirdimAfiyet Olsun

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com