Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kamer, meali, süresi

Kamer Süresi Meali

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kamer Süresi Meali

kamer süresi meali Mumine Sitesi
54-el-KAMER
Ayın yarılması mucizesi bu sûrede anlatılır Onun için bu adı almıştır Mekke'de inmiştir, 55 (ellibeş) âyettir
Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla
1 Kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı
2 Onlar bir mucize görürlerse hemen yüz çevirirler ve: Eskiden beri devam edegelen bir büyüdür, derler
3 Yalanladılar ve kendi heveslerine uydular Halbuki her işin ulaşacağı yeri vardır
4 Andolsun onlara, kötülükten önleyecek nice önemli haberler gelmiştir
5 Bu büyük bir hikmettir Fakat (yüz çevirene) uyarılar ne fayda verir!
6 Çağıranın görülmemiş bir şeye çağırdığı gün, sen de onlardan yüz çevir
7 Sanki etrafa yayılmış çekirge sürüsü gibi bakışları perişan (utançtan yere bakar) bir halde kabirlerden çıkarlar
8 Dâvetçiye koşarlarken o esnada kâfirler: Bu, çok çetin bir gündür! derler
9 Onlardan önce Nuh'un kavmi de yalanladı, hem de kulumuzun yalancı olduğunda ısrar ederek: O, delirdi, dediler Ve (Nuh, davetten vazgeçmeye) zorlandı
10 Bunun üzerine, Rabbine: Ben yenik düştüm, bana yardım et! diyerek yalvardı
11 Biz de derhal nehir gibi devamlı akan bir su ile göğün kapılarını açtık
12 Yeryüzünde kaynaklar fışkırttık (Her iki) su, takdir edilmiş bir işin olması için birleşmişti
13 Nuh'u da tahtalardan yapılmış, çivilerle çakılmış gemiye bindirdik
14 İnkâr edilmiş olana (Nuh'a) bir mükâfat olmak üzere gemi, gözlerimizin önünde akıp gidiyordu
15 Andolsun ki onu bir ibret olarak bıraktık, ibret alan yok mudur?
16 Benim azabım ve uyarılarım nasılmış!
17 Andolsun biz Kur'an'ı öğüt alınsın diye kolaylaştırdık (Ondan) öğüt alan yok mu?
18 Ad kavmi (Peygamberleri Hûd'u) yalanladı da azabım ve tehdidim nasılmış (gördüler)
19 Biz onların üstüne, uğursuzluğu devamlı bir günde dondurucu bir rüzgâr gönderdik
20 O rüzgâr, insanları, sökülmüş hurma kütükleri gibi yere seriyordu
21 Nasılmış benim azabım ve uyarılarım!
22 Andolsun biz Kur'an'ı düşünüp öğüt alınsın diye kolaylaştırdık Öğüt alan yok mu?
23 Semûd kavmi de uyarıcıları yalanladı
24 "Aramızdan bir beşere mi uyacağız? O takdirde biz apaçık bir sapıklık ve çılgınlık etmiş oluruz" dediler
25 "Vahiy, aramızda ona mı verildi? Hayır o, yalancı ve şımarığın biridir" (dediler)
26 Yarın onlar, yalancı ve şımarığın kim olduğunu bileceklerdir
27 Gerçekten onları imtihan etmek için dişi deveyi gönderen biziz Sen onları gözetle ve sabret
28 Onlara, suyun aralarında paylaştırıldığını haber ver Her biri kendi içme sırasında gelsin
29 Arkadaşlarını çağırdılar, o da (bundan cür'et alarak) kılıcını kaptı ve deveyi kesti
30 (Bu azgınlara) azabım ve uyarılarım nasıl oldu!
31 Biz onların üzerlerine korkunç bir ses gönderdik Hemen hayvan ağılına konan kuru ot gibi oluverdiler
32 Andolsun biz Kur'an'ı, anlaşılıp öğüt alınması için kolaylaştırdık O halde düşünüp öğüt alan yok mu?
33 Lût'un kavmi de uyarıcı peygamberleri yalanladı
34 Biz de üstlerine taş (yağdıran bir fırtına) gönderdik Ancak Lût ailesini seher vakti kurtardık
35Katımızdan bir nimet olarak Biz şükredeni işte böyle mükâfatlandırırız
36 Andolsun ki, Lût onları bizim şiddetli azabımızla uyardı Fakat onlar bu tehditleri kuşkuyla karşıladılar
37 Onlar Lût'un misafirlerine karşı kötülük yapmayı planlamışlardı Hemen biz onların gözlerini silme kör ettik "Haydi azabımı ve uyarılarımı tadın!" (dedik)
38 Bir sabah kendilerine, yakalarını bir daha bırakmayacak olan bir azap gelip çattı
39 İşte azabımı ve uyanlarımı tadın! (denildi)
40 Andolsun biz Kur'an'ı, öğüt almak için kolaylaştırdık O halde düşünüp ibret alan yok mu?
41 Şüphesiz Firavun'un kavmine de uyarıcılar gelmişti
42 Lâkin onlar bütün âyetlerimizi yalanladılar Biz de onları güç ve kudretimize lâyık bir şekilde yakaladık
43 Şimdi sizin kâfirleriniz, onlardan daha mı iyidirler? Yoksa kitaplarda sizin için bir berât mı var?
44 Yoksa "Biz, intikam almağa gücü yeten bir topluluğuz" mu diyorlar?
45 O topluluk yakında bozulacak ve onlar arkalarını dönüp kaçacaklardır
46 Bilakis kıyamet onlara vâdedilen asıl saattir ve o saat daha belâlı ve daha acıdır
47 Şüphesiz suçlular sapıklık ve çılgınlık içindedirler
48 O gün yüzüstü ateşe sürüklendiklerinde "Cehennemin elemini tadın!" denir
49 Biz, her şeyi bir ölçüye göre yarattık
50 Bizim buyruğumuz, bir anlık bakış gibi, bir tek sözden başka bir şey değildir
51 Andolsun biz, sizin benzerlerinizi hep helâk ettik Düşünüp ibret alan yok mu?
52 Yaptıkları her şey kitaplarda (amel defterlerinde) mevcuttur
53 Küçük büyük her şey satır satır yazılmıştır
54 Takvâ sahipleri cennetlerde ve ırmakların kenarlarındadır
55 Güçlü ve Yüce Allah'ın huzurunda hak meclisindedirler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com