Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çağ, ndjamena

N'djamena - Çad

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

N'djamena - Çad

Çad Başkenti - N'Djamena Hakkında - N'Djamena Nüfusu - N'Djamena Resimleri

N'Djamena (1973'ten önceki adı: Fort-Lamy), 720000'i aşkın nüfusuyla Çad'ın başkenti ve en büyük şehridir Chari Nehri'nin Logon Nehri ile birleştiği yerde kuruludur Komşu ülke Kamerun'un Kousséri kentine bir köprü ile bağlanır Arrondisment adı verilen 10 yönetim birimine ayrılmış olup, özel bir yönetim statüsü vardır Bölgenin et, tuz ve tahıl sağlayan en önemli merkezidir Et işleme, kentteki en gelişmiş ticari uğraşlardandır Kentte baskın inanç türü İslam'dır Turistik olarak görülebilecek alanlar şehir katedrali, camiler ve Çad Ulusal Müzesi'dir Kentte ulaşım büyük ölçüde karayoluyla sağlanmaktadır, ancak bir havaalanı ve Logon Gölü ile Chari Nehri arasında işleyen feribotlarda vardır Demiryolu bağlantısı yoktur

Nüfus

Yıllara göre nüfus değişimi aşağıda gösterildiği gibidir:

1937 : 9,976

1940 : 12,552

1947 : 18,375

1968 : 126,483

1993 : 529,555

2005 : 721,000

Kardeş şehirler

Toulouse, Fransa, (1980'den beri)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com