Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
olea

Olea

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Olea

Olea - Zeytingiller - Oleaceae

Olea, zeytingiller (Oleaceae) familyasından kışın yaprağını dökmeyen, herdem yeşil boylu çalıları içeren bitki cinsi

Morfolojik özellikleri

Deri gibi sert yapraklar sade, tam kenarlı, ender olarak dişlidir Çiçekler teker teker yaprakların koltuğunda veya terminal durumlu mürekkep salkım vaziyetinde bulunur, beyaz ve güzel kokuludur Çiçekler erdişi, bir evcikli veya iki evciklidir Meyve çekirdekli suludur

Dağılım

Olea' cinsi Afrika'nın güneyi, güney Asya, doğu Avustralya ve Yeni Kaledonya'da yaygın olarak görülür

Türler

Olea brachiata

Olea capensis

Olea caudatilimba

Zeytin (Olea europaea)

Olea exasperata

Olea guangxiensis

Olea hainanensis

Olea laxiflora

Olea neriifolia

Olea paniculata

Olea parvilimba

Olea rosea

Olea salicifolia

Olea tetragonoclada

Olea tsoongii

Olea undulata

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com