Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anchusa, dili, sığır

Anchusa - Sığır Dili

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Anchusa - Sığır Dili

Adı: Anchusa - Sığır Dili

Familya: Boraginaceae

Bir ya da iki yıllık otsu bitkilerdir Yayvan ya da dikine, bol dallı gelişme gösterirler Kaba, dikensi ya da sert, batıcı tüylüdürler Avrupa, Afrika ve Doğu Asya'da doğal olarak yetişen 30 Anchusa türü vardır

Anchusa'lar hemen hemen her iyi bahçe toprağnda yetişebilir Fakat, genellikle nispeten nemi az, tın ve kireç içeren topraklar ve güneşli ortamlarda iyi gelişirler Bazıları ise, nemli ve yarı gölge ortamları sever İri, yüksek boylu dallanma gösterenlerde yatmalarını engellemek için destek gereklidir Kaya bahçelerinde, diğer bahçe ve parklarda kullanılmaya uygundurlar Kaya bahçelerinde iki yıllık çeşitler kullanılır Bu ortamlarda çiçek etkisi daha uzun süreli olur Çeşitli türlerinin kullanım farklılığı, toprak ve diğer yetişme ortamı koşullarından kaynaklanır Daha çok mavi ve menekşe renkli olanlar aranır Geniş çayırlar içinde de iyi etkilidirler

Üretim:

Kökten ayırma ve tohumla üretilirler Tohumlar çoğu kez, bitkilerin bulunduğu ortamlarda kendiliğinden fide oluşturur Bununla birlikte, tohumla üretime islah kuruluşlarından sağlanmaları halinde başvurulmalıdır Dikim mevsimi erken ilkbahar aylarıdır Tohum ekimi mayıs-haziran aylarında yapılır Şaşırtma işlemi gereklidir Tohumdan elde edilen fideler eylül ayında ya da ilkbaharda bahçedeki yerlerine dikilir Tohumların çimlenme gücü 2-3 yıldır Ekimden 2 hafta sonra çimlenme gerçekleşir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com