Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
granadilla, meyvesi

Granadilla Meyvesi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Granadilla Meyvesi

Granadilla - Granadilla Meyvesi - Granadilla Hakkında

Özellikleri ve Tarihçesi:

Granadilla, 19 yy ın sonlarında Havaii de üretilmeye başlanan ve daha sonraları tarihi gelişimi içerisinde Amerika nın Florida eyaletinde de üretilen bir meyvedir Granadilla nın dış kabuğu turuncu renkte olup kabuğu düz bir yapıdadır Yaprakları 8 – 20 cm uzunluğunda, 6 – 15 cm enindedir Yapraklarının üst tarafı koyuya çalan yeşil, alt kısmı ise daha açık yeşildir

Meyvenin içi çekirdekli bir yapıda olup, yenilen kısmı da bu çekirdekli kısmıdır
Yetiştirildiği Yerler:

Granadilla, Orta Amerika ve Afrika ülkeleri ile Bolivya ve Peru da üretilmektedir Meyve daha önceleri İsrail de üretilmeye çalışılmış ama buranın iklim koşullarının meyvenin yetişmesine imkan vermemesinden dolayı bu projeden vazgeçilmiştirYine “Yeni Gine” de üretiminin yapılabileceği yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmış, Haiti nin dağlık yamaçlarında yetiştirilebileceği konusunda projeler oluşturulmuştur
Faydaları:

Subtropikal bir meyve olan Granadilla, içerdiği Kalsiyum sayesinde kemik gelişiminde önemli rol oynamaktadır Bununla birlikte ayrıca cildi diri ve sağlıklı tutma gibi özellikleri de bulunmaktadır
Nasıl ve Nerede Kullanacağız?

Çekirdeklerini yiyebilir, meyve sularınızda, tatlılarınızda, yoğurtlarınızda, dondurmalarınızda, kokteyllerinizde, salatalarınızda vs ilave ederek, farklı bir lezzet ve görsel elde edebilirsiniz
Muhafaza Koşulları:

7 ºC de %80 - %90 nem seviyesinde muhafaza edilmesi gerekmektedir

Besin Değerleri:

C,B1,B2,B3,Keroten ve Kalsiyum açısından zengin bir meyvedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com