Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
begonia, begonya, rex, yaprak

Yaprak Begonya - Begonia Rex

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yaprak Begonya - Begonia Rex

Yaprak Begonya - Begonia Rex Çiçeği - Çiçek Çeşitleri

Adı: Begonia Rex

Türkçe Adı: Yaprak Begonya

Familyası: Begoniaceae

Vatanı: Kuzeydoğu Hindistan'ın Assam Bölgesi

Tanımı: Yaprakları büyük asimetrik kalp veya yumurta şeklinde ya da yuvarlak göz alıcı renklerde; boyları kısa çiçekleri gösterişsizdir

Türleri: Doğada 900 türü bulunan Begonia'lar başlıca üç grup altında toplanabilir Her bir grubun çiçekleri karakteristik olup yalnıza büyüklükleri değişir Bu grupları oluşturan önemli türler şu şekilde sıralanabilir

1 Yumrulu Begonia'lar: Bevansiana B socotrana B x tuberhybrida

2 Rizomlu Begonia'lar: B boweri B x feastii B manicata B masoniana B rex

3 Lifliköklü Begonia'lar: B albo-picta B coccinea B coccinea B aaaallica

Yetişme İstekleri:

Sıcaklık: En iyi gelişmeyi 15-18 dereceler arasında gösterir Kışın sıcaklık 13 derecenin altına düşmemelidir

Orantılı Nem: Yüksek orantılı nem (% 75-80) ister

Işık: Yarı gölge veya gölge yerlerde yerleştirilir Ancak bitkide fazla miktarda yaprak dökülmesi görüldüğünde saksıların daha aydınlık ama doğrudan güneş ışığı almayan bir yere alınmaları uygundur

Saksı Harcı: Hacim olarak 2 kısım tınlı toprak 1 kısım turba 1 kısım yanmış ahır gübresi ve 1 kısım kumun karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir

Üretim Tekniği: Üretimi genel olarak yaprak çelikleri ile Mayıs-Haziran aylarında yapılır Bunun için olgun yaprakların alt yüzündeki ana damarların kesişme noktaları keskin bir bıçakla çizilir Daha sonra yaprak hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kumun karışımından oluşan kompost iyice temas edecek şekilde yatırılır Köklenme yastıklarının üzeri cam veya naylon örtü ile kapatılır Ortam sıcaklığı 18-21 derece dolayında tutulduğu takdirde çelikler 5-6 hafta içerisinde köklenir Yeni çıkan bitkicikler 2-3 yapraklı olunca ana yapraktan ayrılarak içerisinde büyüme kompostu bulunan küçük saksılara dikilir Başka bir yöntem yapraklar 25 x 25 cm olacak şekilde karelere veya yaprak damarları ortada kalacak şekilde üçgen parçalara ayrılarak komposta dikilir ve aynı koşullarda köklendirilirler

Bakım Önlemleri:

Saksı Değiştirme: Her 2-3 yılda bir Mart- Nisan aylarında yapılır

Gübreleme: Mayıs - Eylül ayları arası 2 haftada bir kez 2 g/l kompoze gübre verilir

Sulama: Mart'tan Eylül'e kadar kireçsiz su ile bolca sulanmalı orantılı nemin düşük olduğu kuru havalarda yapraklara su püskürtülmelidir Kışın Ekim'den Ocak'a kadar dinlenme döneminde saksı toprağının kurumasına izin vermeyecek şekilde su miktarının azaltılması gerekir

Hastalık ve Zararlılar: Önemli zararlıları Nematodlar Kırmızı Örümcekler Yaprak Bitleri ve Unlu Bitler'dir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com