Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağacı, maun, swietenia

Maun Ağacı - Swietenia

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Maun Ağacı - Swietenia

Maun Ağacı - Ağaç Çeşitleri - Ağaç Türleri
Maun Ağacı (Swietenia sp)

MAUN ağacının kırmızımsı kahverengi, sert odunundan değerli mobilyalar yapılır İlk olarak, Batı Hint Adalan'na keşfe giden İspanol gezginlerince bulunan bu ağacın odunu önceleri gemi onarımında kullanılmış, gerçek değeri ancak 18 yüzyıl başlarında anlaşılmıştır Bu tarihten sonra birbirinden güzel, değerli ve ince mobilyaların yapımında kullanılmaya başlanan maun odunu yalnızca sağlamlığından ötürü değil, zamanla biçimini değiştirmemesi özelliğiyle de değer kazanmıştır

Çok uzun boylu bir ağaç olan maunun (Swietenia mahagoni) büyük tüysü yapraklan ve salkımlar oluşturan küçük çiçekleri vardır Kapsül tipindeki odunsu meyveleri tümüyle olgunlaştığında çatlayıp açılır, içindeki kanatlı tohumlar çevreye saçılır

19 yüzyılın ikinci yansında, Batı Hint Adalan'ndaki maun ağaçlan aşın ölçüde kesilip tüketilince yeni kaynaklar aranmaya başlandı ve Orta Amerika'da yetişen bir başka maun türüne (Swietenia macrophylla) yönelindi Daha sonraları ise gene maunla aynı familyadan olan Afrika'ya özgü bazı ağaçların (khaya) açık pembe, koyu kırmızı ya da kahverengi odunları da maun adıyla satışa sunuldu Gerçek maundan ayırt etmek için Afrika maunu adıyla anılan bu ağaçların uzunlukları 30 metreyi, gövde çevreleri ise 2,5 metreyi aşar Gövdelerin dip bölümü ağacın ağırlığını taşıyabilmek için yassılaşarak payanda yani destek biçimini almıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com