Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
budanır, vişne

Vişne Nasıl Budanır

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Vişne Nasıl Budanır

Vişne nasıl budanır

BUDAMA

Vişne meyve türleri içerisinden az budama isteyen ağaçlardandır Dikimden sonraki birkaç yıl içerisinde ana dallar iyice teşkil ettikten sonra yapılacak budamalar kuruyan, birbirine çapraz büyüyerek tacın içini sıklaştıran çok zayıf büyüyen ana dallarla rekabete girecek olan obur dalları,kesmekten ibaret olmaktadır Bu tabi durumdan faydalanarak gereksiz budamalardan kaçınılmalıdır Aksi takdirde ağaçların meyveye yatmaları gecikir Vişne gelişim itibariyle daha çok yayvan bir taç şekli oluşturur Vişneler genellikle modifiye lider ( değişik doruk dallı) sistem şeklinde taçlandırılır Yaygın olarak uygulanan ise modifiye lider sistemdir Fidanlar, tercihen 15-2 cm çapında, 150-200cm boyunda, bir yaşlı ve kuvvetli olmalıdır Bu fidanların tepeleri 90-107cm den vurulur Lider haricinde seçilen 4 yan dalın ana gövde üzerinde birbirlerinden 30cm aralıkta ve ana gövde ile aralarındaki açının 45-60° olması gerekir Ağaçlar çiçeğe yatıncaya kadar çok az budanmalıdır Kısaca vişne ömrü boyunca hafif budama ister

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com