Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölünmesi, ocak, pençelerin, yoluyla, üretme

Ocak Ve Pençelerin Bölünmesi Yoluyla Üretme

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ocak Ve Pençelerin Bölünmesi Yoluyla Üretme

Ocak Yoluyla Üretme - Pençelerin Bölünmesi Yoluyla Üretme Nedir - Ocak ve Pençelerin Bölünmesi İle Üretim

Tek gövdeli ağaç ve çalılarda gövde ile kökün birleştiği yer olan boğazdan, çok yıllık otsu bitkilerde ise her yıl genel kök boğazından yeni sürgünler çıkar Bunlarda yan sürgünler veya yavru bitkiler bu boğaz veya pençenin dibinden çı karlar Yaşlı bir bitki birçok pençeden oluşur Afrika Menekşe sinde iki pençenin oluşturduğu bir bitkiyi göstermektedir Pençeler keskin bir bı çakla birbirinden ayrılarak yani bitki bölünerek yeni bitkiler meydana getirilir Bu durum çok yıllık otsu bitkiler yanında odunsu çalılar için de sözkonusudur Bun ların da ocak adı verilen pençe grupları zamanla ayrılarak çoğaltılabilirler Pençe veya ocakların ayrılması için en uygun zaman bitkinin dinlenme peryodudur Ge nel kural olarak, ilkbahar aylarında çiçeklenen bitkilerde pençe ve ocakların bö lünmesi Sonbaharda, yaz ve sonbaharda çiçek açanların da İlkbahar başlarında bölünmeleri gerekir

Bölünme ve çoğaltmada bitkiler önce sökülür ve bıçakla parçalar halinde ke silir veya kopanlır Güngüzeli (Hemarocallis) bitkisinde bölün me ile çoğaltmayı göstermektedir Yıldız ve bazı papatya türleri de aynı şekilde boğaz kısmında oluşan yeni yavrular kopanlarak ana bitkiden ayrılmak ve ayrı ayrı dikilmek suretiyle çoğaltılabilirler

Odunsu çalılarda da ocaklar aynı şekilde kürek veya çapa yardımıyla bölüne bilir ve ocaktan ayrılan herbir parça ayrı ayrı dikilir Ancak bu işin çalının latent halde olduğu devre yapılması gerekir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com