Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağaç, biloba, gingo, kutsal

Kutsal Ağaç - Gingo Biloba

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kutsal Ağaç - Gingo Biloba - Kutsal Ağaç - Gingo Biloba Bitkisi - Kutsal Ağaç - Gingo Biloba Hakkında

Dinazorlar döneminden bir ağaç daha aklıma geldi 150 milyon sene öncelerden bulunan fosillerde bu bitkinin izleri var Charles Darwin onun için yaşayan fosil ismini kullanmış 6 Ağustos 1945 günü,

ikinci dünya savaşı sonunda, Japonya Hiroşima’ya atılan atom bombasından sonra her şey yok olmuşken canlı kalabilmiş 4 Ginkgo ağacı, umut sigesi olup, ağacın nekadar sağlam olabileceinin en acı örnekleridir Ağaçlar hala yaşıyorlar…

Aslında ben en çok ağaçları seviyorum galiba Şehir içinde yapılan yeni binalarda dikilen uyduruk bitkileri gördükçe içim bulanıyor! Neden kocaman, sağlam ağaçlar dikilmiyor? Buyrun bakalım, bu en iyilerden, ilginizi çeker belki…

Ginkgo Biloba (Çin – Japon mabet ağacı), köklerini tarihin derinliklerine dayamış ulu bir ağaçtır Resimdeki ağaç Kore’den, oralarda, ağaca ne kadar önem verdiklerini açıkça görebilirsiniz Ginkgo Biloba tarihte 1690 senesinde Alman bilimci, seyyah, Engelbert Kaempfer tarafından Çin’de keşfedilmiş ve bugün bidiğimiz botanik ismini onun sayesinde almıştır

Bitki Ginkgoaceae ailesindendir Botanik biliminde yaprağını döken çam türleriyle aynı sınıfa girer Yaprakları başka hiçbir bitkiye benzemez Yelpazeyi ya da bir ördeğin ayağını andırır Anavatanı Uzakdoğu olan bu bitki Çin ve Japonya’da kutsal ağaç sayılır ve mabetlere dikilir Zamanla bitki bakımsızlıktan ölürse bulunduğu mabet de ölmüş sayılır

Ginkgo Biloba doğada dişi ya da erkek şeklinde bulunur Dişi bitkileri, ilkbahardaki minik çiçekleri dışında sıcak geçen yaz aylarından sonra verdikleri küçük tohumsu meyvelerinden anlarsınız Bu meyveler asla yenmez Çıplak elle dokunulduğunda vücutta kızarıklık-kaşıntı yapar İnsana pek hoş gelmeyen bir kokusu da vardır (doğrusu, leş gibi!…) Bu sebeple şehirlerde özellikle insanların bulunduğu cadde ve bahçelerde, erkek ginkgolar dikilmektedir Şehir ağaçlandırılmasında problemsiz oluşu, hastalık kapmaması, çok uzun ömrü (1000 sene kadar!) ve hava kirliliğine dayanması tercih edilmesine neden olmaktadır

Gingko her türlü rutubetli, suyu geçirgen, hatta kumlu toprağa bile uyum sağlar Sahillerde denizden gelen tuza da dayanır

New York şehrinde tüm yollar bu bitkiyle kaplanmıştır Fakat her ağacın altında otomatik sulama sistemi vardır Bizde ağaç altı 50 x 50 cm delik olur, hatta betonla sıvanır, sulama sistemi hiç düşünülmez Yurtdışında ölçü büyük ağaçlar için 150 x 150’dir Üzerleri demir işçilikleriyle süslenip su geçirgen şekilde kapatılır

Ginkgo sonbaharda dökülürken en güzel sarı rengi alan bitkidir Neredeyse 30- 40 metre kadar büyüyebilen bu ağaç, dökülürken dev altın ağaç olur

Türkiye’de, İstanbul’da bu bitki pek tanınmıyor Benim gördüğüm en güzel, dev örnekler Ihlamur kasrı’n da ve Beylerbeyi’n de bir yalının bahçesinde Sonbaharda dikkat edin, mutlaka göreceksiniz (Ihlamur kasrındaki yola yakın olanı çanak antenleri gölgeliyor diye okadar kötü budamışlar ki bu yazıyı aslında onlara kızıp hazırladım! GİNKGO BUDANMAZ)

Gingko tohumlarından üretildiği gibi dalların köklendirilmesiyle de üretilebilir Başlangıçta fidanken bitki çok yavaş büyür 10 metre olan bir bitki en az 30 yaşındadır Zamanla büyüyen, gelişen bitki ilerleyen yaşına göre daha hızlı büyümeye başlar Piramit şeklinde yükselen bitki yaşlandıkça enine de gelişir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

konuya şöyLe bi ek yapayım

Ginkgo GNC

Şu sıralar dünyada en fazla satılan mucizevi sağlık desteği, Gingko Biloba adını taşıyor Bitkinin yapraklarından elde edilen Tebukan özü hücre yenilenmesi, enerji takviyesi, yaşlılarda beyin fonksiyonlarının canlandırılması, astım, bronşit, kulak çınlaması ve kalp yetmezliği tedavilerinde takviye şeklinde kullanılıyor Yan etkileri vardır Doktor tavsiyesiyle alınmalıdır (Ben trigliserit sorunum sebebiyle bir ara kullandım, mucize olmadı desem doğru olacak, sonuçta ilaca döndüm!)

Bahçenizde büyük ağaçlarla yapacağınız gruplandırmalarda güneşli yerlere Gingko dikebilirsiniz Fakat zamanla çok gelişeceğini unutup diğer bitkilere çok yakın dikmeyin Dökülen yaprakları dökülüp Ginkgo için besin oluşturabilir Piyasada çok nadir alacalı türleri dışında asıl yeşil yapraklısını bulabilirsiniz Yavaş büyür Paranız elverdiğince büyüğünü, güvendiğiniz bir seradan almaya çalışın Sizden sonraki kuşaklara yaşayan bir dinozoru bırakacağınızı unutmayın

Bin yıldan uzun yaşayabilen ginkgo ağacı (fosil ağacı, Japon eriği, mabed ağacı) hala yaşayan en eski ağaç türü olup “yaşayan bir fosil” olarak kabul edilmektedir (”fossil tree”), çünkü 1 buzul devrinde (175 milyon yıl önce) Avrupa’da soyu tükenmişken, Çin’de ve Japonya’da yaşamaya devam etmiş ve tapınakların bahçelerinde kültüre edilerek günümüze dek gelmiştir Çevre zararlarına karşı çok dirençlidir, Hiroşima’da patlamanın 1 km uzağında yanan, fakat ölmeyen tek ağaç türüdür
Türkiye’de doğal olarak yetişmez Ihlamur Kasrı girişinde bulunan ginkgo ağacı 1855 yılında dikilmiştir Baltalimanı’nda, İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nin bulunduğu bahçede geniş bir çapa ve boya ulaşmış ginkgo ağaçları bulunur Kanlıca’da Sabancı yalısının bahçesinde ve Büyükdere’de Rus elçiliği korusunda ginkgo ağacı bulunmaktadır Öte yandan Ankara Garı Parkı, Meclis’in Bulvar girişindeki Millî Egemenlik Parkı ve Beşevler’deki Teknik Okullar Parkı’nda yetişkin ginkgo ağacı örnekleri bulunmaktadır
Halen doğal yayılımı Çin’in güneydoğusu olup Güneydoğu Asya, Japonya, Avustralya, Avrupa (Güney Fransa, Almanya) ve Kuzey Amerika’da yetiştirilmektedir Fransa ve ABD’de ticari olarak kültüre edilmektedir

işte resimLeri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com