Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
autumnalis, galerina

Galerina Autumnalis

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Galerina Autumnalis

Galerina Autumnalis Hakkında - Galerina Autumnalis Mantarı - Galerina Autumnalis Zehirli Mantar - Zehirli Mantarlar - Zehirli Mantarlar Hakkında

Galerina autumnalis, Cortinariaceae familyasından ölümcül derecede zehirli bir mantar türü İçerdiği alfa-amanotoksinler ölümle sonuçlabilen zehirlenmelere yol açar Armillaria mellea (bal mantarı) ve çeşitli halüsinojen Psilocybe mantarlarına (özellikle Psilocybe cyanescens ve Psilocybe stuntzii) benzerliği zehirlenmelerin ana sebebidir

Şapkası küçük, 1-4 cm, tümsek veya hafifçe düz, bazen çan şeklinde olabilir Şekli düzgün, taze ve ıslakken yapışkan, diğer durumlarda kuru olabilir Rengi genelde kahverengi veya turuncuya yakın olabilir Spor izi kahverengidir

2001 yılında yapılan bir çalışmada, görünümlerindeki farklara rağmen Galerina autumnalis, Galerina marginata , Galerina oregonensis, Galerina pseudomycenopsis, Galerina unicolor, ve Galerina venenata türlerinin aynı genetik yapıyı paylaştıkları, dolayısıyla hepsinin, en eski isimlendirme olan Galerina marginata ismi altında toplanabileceğini ortaya çıkarmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com