Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
otugiller, sıraca

Sıraca Otugiller

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sıraca Otugiller

Sıraca Otugiller Hakkında - Sıraca Otugiller Bitkisi - Sıraca Otugiller Özellikleri - Sıraca Otugiller Resimleri

Sıraca otugiller (Scrophulariaceae), genellikle otsu, çalımsı ya da nadrien ağaç formunda olan bir çiçekli bitkiler familyası

Morfolojileri

Yapraklar almaşık veya karşılıklı dizilmiştir, nadiren daireseldir Yapraklar, basit, tam veya parçalıdır, kulakçık bulundurmazlar Çiçekler yaprak koltuklarında tek veya salkım durumdadır Er dişi ve zigomorf yapıdadır Çanak yapraklar 4-5 tane ve birleşik, taç yapraklar 4,5 tane, nadiren 6-8 birleşiktir Stamenler çanak yapraklara bağlı, genelikle 4 tanedir Yumurtalık üst durumlu ve 2 gözlü ve karpellidir Meyve çoğunlukla septisid, nadiren lokulusit veya porisit kapsuladır

Cinsler

(Tüm liste değildir)

* Agalinis Raf

* Alectra Thunb

* Alonsoa Ruiz & Pav

* Aureolaria Raf

* Brachystigma

* Buchnera

* Kelebek çalısı (Buddleja)

* Capraria

* Chaenorrhinum

* Dasistoma Raf

* Diascia

* Diplacus Nutt

* Gerardia

* Hemianthus Nutt

* Ilysanthes

* Lendneria Minod

* Leptandra

* Leucospora Nutt

* Macranthera Nutt

* Mimetanthe Greene

* Nemesia

* Phygelius EMey ex Benth

* Rehmannia Libosch

* Schwalbea L

* Sıraca otu (Scrophularia)

* Seymeria Pursh

* Sutera

* Striga Lour

* Tomanthera

* Torenia L

* Sığırkuyruğu (Verbascum)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com