Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çınar, yetiştiriciliği

Çınar Yetiştiriciliği

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çınar Yetiştiriciliği

Çınar - Çınar Nedir - Platanaceae Yetiştiriciliği

Çınar Yetiştiriciliği

* Bilimsel Sınıflandırma

* Âlem: Plantae

* Bölüm: Magnoliophyta

* Sınıf: Magnoliopsida

* Takım: Hamamelidales

* Familya: Platanaceae

* Cins: Platanus sp

Genel Özellikleri

Kuzey Amerika ile Güney-doğu Hindistan’ a kadar olan bölgede ve ülkemizde doğal

olarak yetişmektedir Dünyada 6-7 türü olan bir bitkidir 40 metre kadar boylanır

Çok geniş tepeli, boylu, kalın dallı ve çok uzun ömürlü ağaçlardır 500 yıl kadar yaşamaktadırlar Akarsu boylarında ve dere yataklarında yetişen, hızlı gelişen, sürgün verme yeteneği yüksek türlerdir Dalları kalın ve uzundur Yaprakları 3-5-7 lobludur Yapraklar dal üzerinde almaçlı dizilmiştir Meyveleri küre biçiminde, büyük ve uzun saplıdır Kabuk önceleri düzgün, parlak, sarımsı ya da yeşilimsi boz renklidir

Üretimi

Üretimleri genellikle tohumla yapılır Tohumlar kış boyunca toplanmayıp ağaç üzerinde bırakılır Kış sonu ilkbaharda toplanarak ekilir Eğer mutlaka sonbaharda tohum atılacaksa, tohumları topladıktan sonra 4 derecede katlamaya almalıyız

Ekolojik İstekleri

Çınarlar gevşek, derin, besin maddece zengin, nemli toprakları sever Özellikle akarsu

kıyılarında iyi gelişme gösterirler

Peyzajda Kullanımı

Kirli havaya dayanıklıdırlar Park ve bahçelerde iyi bir kitle ağacıdır Tek olarak kullanılır Kent sokaklarında ve dar caddelerde kullanılması hatalı olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com