Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
avrupa, göknarı, orta

Orta Avrupa Göknarı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Orta Avrupa Göknarı

Göknar - Orta Avrupa Göknarı Bitkisi - Orta Avrupa Göknarı Özellikleri - Orta Avrupa Göknarı Hakkında

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Pinophyta
(Açık tohumlular)
Sınıf: Pinopsida
Takım: Pinales
(İğne yapraklılar)
Familya: Pinaceae
(Çamgiller)
Cins: Abies
Tür: A alba
Binominal adı
Abies alba
Mill
Diğer adları
Ak göknar

Orta Avrupa göknarı (Abies alba), çamgiller (Pinaceae) familyasından Güney ve Orta Avrupa'nın dağlık bölgelerinde yetişen bir göknar türü

Morfolojik özellikleri

40-50 metre kadar boylanır Gençlik devresinde pirimidal, yaşlı halde ise dağınık tepeye sahip bir formu vardır Gövdesi gri-beyaz ve pürüzsüz, dallar ise gri kahverengi ve tüylüdür Yaprakları 1,5-3 cm uzunlukta ucu küt, üstü parlak koyu yeşil renkli, altta ise 2 adet beyaz şerit vardır kozalakları 10-15 cm uzunlukta ucu küt önce yeşil sonra kahverengidir
Ekolojik istekleri

Gelişmesi için yüksek nisbi nem ve kumlu toprak ister
Kültivarlar

* Abies alba 'Auera'
* Abies alba 'Compacta'
* Abies alba 'Pendula'
* Abies alba 'Pyramidalis'
* Abies alba 'Stricta'
* Abies alba 'Tnuelorifolia'
* Abies alba 'Tortuosa'

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com