Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mozaik, virüsü, şekerpancarı

Şekerpancarı Mozaik Virüsü

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şekerpancarı Mozaik Virüsü

Şekerpancarı Hakkında - Şekerpancarı Hastalıkları - Şekerpancarı Mozaik Virüsü Nedir

Hastalık etmeninin genel özellikleri:

Sekerpancari Mozaik Virüsü (Beet Mosaic Virus) viral hastalik etmeni olup, viral etmen ilk olarak sekerpancari (Beta vulgaris) üzerinde tespit edilmistir Virüs 28 den fazla böcek tarafindan saglikli bitkilere nonpersistent olarak tasinmaktadir Bu böceklerden bazilari; Myzus persicae, Aphis fabae, Rhopalosiphum padi, Acyrthosiphon (Metopolophium) dirhodum, Macrosiphum (Sitobion) avenae; Aphididae Ana dogal vektörleri ise: Myzus persicae, Aphis fabae Virüs yine mekanik inokulasyon ve asi ile tasinirken, bitkilerin birine temasi, polen ve tohum ile tasinmadigi bildirilmektedir

Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):

Virüsün belirtileri etkiledigi bitkilere göre degismekle birlikte genel olarak mozaikden çok beneklenme seklinde ve yapraklarda deformasyonlara neden olurlar

Beta maritima, Melilotus indicus, Trifolium incarnatum -bu bitkilerin yaprak damarlarinda sararma ve yaprak deformasyonu seklinde belirtilere neden olurlar

Sekerpancari (Beta vulgaris) - yaprak uçlarinda küçük lokal lezyonlar, daha ileri dönemlerde beneklenme ve deformasyonlar meydana gelir

Ispanak (Spinacia oleracea) - Yapraklarda benekleneme ve sararmalar meydana gelir Chenopodium album - yapraklarda lokal lezyon ve yapraklarda kivrilmalar olur

Amaranthus retroflexus, Sonchus arvensis, Melilotus indicus - damarlarda kloroz ve beneklenme belirtileri meydana gelir

Trifolium incarnatum - damarda kloroz, beneklenme ve nekroz belirtileri meydana gelmektedir

Mücadelesi

Kültürel mücadele

1 Dayanikli kültivarlarin kullanimi

2 Infekteli bitki artiklari yok edilmeli

3 Konukçusu olan yabanciotlar ile mücadele edilmeli

4 Seralarda ya da tarlada hastalan bitkiler uzaklastirilmali

5 Vektör böcekler ile kimyasal mücadele ve vektörlerin harektelini sinirlayacak tedbirler alinmali (saman malçi ya da sera açikliklarinin vektörün geçisini engelleycek sekilde tülbent ile kapatilmasi)

Kimyasal mücadele

Virüs hastalik etmenlerine karsi kimyasal mücadele önerilmez

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com