Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
meyan

Meyan

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Meyan

Meyan Bitkisi - Meyan Özellikleri - Meyan Bitkisi Hakkında

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Plantae (Bitkiler) (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Fabales
Familya: Fabaceae
(Baklagiller)
Cins: Glycyrrhiza
Tür: G glabra
Binominal adı
Glycyrrhiza glabra
L
Diğer adları
Piyan

Meyan (Glycyrrhiza glabra), yaklaşık 120-150 cm'e kadar boylanabilen, Baklagiller ailesinden çok yıllık bir çalımsı bitkidir Anavatanı Rusya ve Çin'dir

Küçük, mavimsi, mor çiçekleri 0,8–1,2 cm boyundadır 7–15 santimetre boyunda yaprakları ve toprağın altında boyu 1 metreye ulaşan bir kök yapısı vardır Akdeniz ülkelerinde, güneydoğu Avrupa'da ve Asya'nın bazı kesimlerinde yetişir

Meyan Kökü

Bitkinin kökü "meyan kökü" olarak bilinir ve tıpta kullanımı yaygındır Kök, lezzetlidir, ekstrakte edilmek suretiyle kola yapımında kullanılır
Kullanımı
Meyan odunu

Meyan bitkisinin kökleri ve yeraltındaki gövdesi (rizom) baharat olarak kullanılır Tatlı, sert ve tuzlu bir tada ve hoş bir kokuya sahiptir Köklerin suyla kaynatılıp, suyun buharlaştırılmasıyla elde edilen balına çubuk şekliverilir Bu bal, tatlı, pasta, şekerleme ve çikolata yapımında kullanılır "Meyankökü"nü Kuzey Avrupalılar tatlılarda, Çinlilerse daha çok yemeklerde çeşni olarak kullanırlar Ayrıca kolalı içeceklere de tat vermek için katılır

Güney illeri ve çevresinde Meyan Kökü demlenerek şerbet olarak tüketilirYaz aylarının değişmez içececiğidir Yöreye göre,yöre ağzından kaynaklanan isim değişkenliği gösterir (Mayan,Biyam,Boyam) Adana'da aşlama olarak adlandırılır Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiğine inanılır

Adlandırma

İsmi meyan olan diğer bitkilerden ayırmak için Glycyrrhiza cinsinden olanlara tatlı meyan adı da verilir Acı meyan adı Sophora cinsinden bitkiler için kullanılır Aynı adın lokal şiveli biçimi olan acı piyan ismi ise sarı meyan (Thermopsis turcica) için kullanılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com