Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
büyür, mantarlar

Mantarlar Nasıl Büyür

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mantarlar Nasıl Büyür

Mantar Özellikleri Nelerdir - Mantar Yetiştiriciliği - Mantar Hakkında - Mantar Faydaları

Mantarlar Nasıl Büyür?

Mantarlar çok dikkat çekici bitkilerdir Kökleri yoktur, gövdeleri yoktur ve yaprakları yoktur O kadar hızlı büyürler ki büyümelerini gözle görebilirsiniz Klorofilleri yoktur, kendi besinlerini kendileri yaparlar Yeryüzünde gördüğünüz, mantarların sadece meyve kısmıdır Bitkinin geri kalan kısmı yeraltında bulunan yosunsu beyaz lif öbeklerinden oluşur Bu liflere mantar tohumu adı verilir Bu tohum lifleri büyümüş, mantarlardan dökülen küçük toz benzeri parçacıklar olan sporlardan meydana gelir Bu liflerin her birindeki küçük beyazımsı doku filizlenir, dışarıya doğru genişler ve şemsiye şeklinde bir yapıya dönüşür Şemsiye şapkasının altında merkezde birleşen ve birbirlerine yakın solungaçlar vardır Sporlar bu solungaçların üzerlerinde oluşur Sporlar büyümeye elverişli yerlere düştüklerinde yeni bitkiler oluşturur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com