Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
sarmaşığı, tarla

Tarla Sarmaşığı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tarla Sarmaşığı

Tarla Sarmaşığı Bitkisi Özellikleri Nelerdir - Tarla Sarmaşığı Yetiştiriciliği - Tarla Sarmaşığı Hakkında

TARLA SARMAŞIĞI

(Convolvulus arvensis)

Sarmaşıkgiller familyasındandırDiğer adları kuzu sarmaşığı,çadır çiçeği,kaplumbağa otu

3 metre uzayabilen ,sürünücü,sarılıcı yada tırmanıcı,köksaplı çok yıllık,otsu bir bitkidirKöksap 1 metre yan kökler 3 metre derine ve 2 metre yanlara gidebilirUzun saplı , mıraksı uçlu,basit yaprakları 2-5 cm uzunluğundadırNisan- eylül aylarında 5 cm uzunluğunda bir sapın üzerinde pembemsi –morumsu yada genellikle beyaz hunimsi çiçekler açar

Anadolu’da 3 bin metre yüksekliğe kadar olan yerlerde bolca bulunurKoyun kuzu türü hayvanlar bu bitkiyi çok severlerTarım yapılan topraklarda zararlı bitki muamelesi görür ve kimyasal yolla onu yok etmek mümkün değildir

Sivas dolaylarında yapraklarından çorba yapıldığı kaydedilmektedirBitkinin köklerinde şekerler ,nişasta ve kendine özgü etkili bir reçine bulunur

Taze çevresi gün doğmadan açılır bir çakı yada bıçakla kökün üst kısmı çizilir, çıkan süt yalanırsa bir süre sonra güçlü bir ishal meydana gelir ishalle birlikte bağırsaklarda bulunan kurtlar da dışarı atılır

Kökten çıkan sütün kesme şekerlere emdirilip bu şekerlerden iki adedin yenmesi de aynı sonucu verir

Çizilen kökten eğilip süt yalanmasına Konya Karapınar köylerinde “Mamıza yalamak” denirmiş

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com