Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kazakistanın, posta, pulları, tarihi

Kazakistan'ın Posta Tarihi Ve Posta Pulları

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kazakistan'ın Posta Tarihi Ve Posta Pulları

Kazakistan'ın Posta Pulları Nelerdir - Kazakistan'ın Posta Pullarının Tarihi - Kazakistanın İlk Pulu

Sovyetler Birliği altında "Kazak SSR" posta servisi Sovyet sisteminin gerekli bir parçasıydı Cumhuriyet belli zaman aralığında USSR'nin (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) farklı kısımlarını onurlandıran pul serilerinde tanıtılıyordu

Kazakistan Aralık 1991 yılında bağımsız hale geldi ve kendi posta servisini organizede boşa zaman harcamadı İlk pul, 1969 yılında Issyk kasabasında (Almati'ye çok uzak değil) yapılan bir kazıda bir höyükte bulunan "Altın Savaşcı" giysisini gösteriyordu ve 23 Mart, 1922 tarihinde basıldı Giysi Sak'ın kabile reisine ait olup İÖ V-IV yüzyıla aitti Ayrıca sürşarjlı USSR pullarının bu erken dönemden olduğu bilinir Fakat "Almati Filateli Klübü" bazılarının kullanım görmüş olmasına rağmen onların resmi statüsünün kesin olmadığını sonuçlandırdı Genel olarak postanelerden elde edilemiyordu ve nede onların değerleri gerçek posta değerlerini yansıtmıyordu (Onlar belki de pul toplayanları aldatmak için imal edilmişti, bu durumun açıkca kanıtlandığı veya kanıtlanmadığı belli değildir)

İlk düzenli pul beşlik bir seriydi ve 24 Ocak, 1933 yılında basıldı Bunların dördü yurt çadırını ve ülkenin Baykonur Uzay Üssü'nü ima etmekteydi 50 rupilik bir pul Kazakistan bayrağı'nı göstermekteydi Para birimleri 1993 yılı sonunda "tjin" (1/100 tenge)den tenge(1 tenge=100 ruble)ye çevrildi Var olan pulların hepsi Rus rublesiyle ve kopekle değerlendirildi ve daha sonra onlar yeni birimmiş gibi satıldı Yeni pullar 1994 yılının ilk yarısında basıldı ve tijn nominal değeriyle daha sonra tenge değeriyle satıldı Yurt ve uzay gemisi dizaynı Temmuz 1994 yılı başlarında yeni para birimiyle basıldı

Kazakistan, her yıl için ortalama olarak ılımlı desen basımını o zamandan beri devam ettirdi Uzay teması ise sıktır

İlk pul, 1992

Toktar Awbakirov

Başkan Nazabaev

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com